מאמרים נוספים:

הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלי וקיראו עוד תכנים

החזרה לבתי הספר ולגנים היא אירוע מכונן ומרגש בכל בית, אבל במשפחות שבהן ההורים לא חיים יחד ולילדים יש שנים בתים, עלולות להתעורר דילמות שכדאי לחשוב עליהן מראש ולהתכונן בהתאם. מי קונה את התלבושת האחידה? מי יפסיד עבודה עבור ימי ההסתגלות בגן? 


החופש הגדול אוטוטו מסתיים, ושנת לימודים חדשה תתחיל. אנחת רווחה ודאי תישמע בבתים רבים, אחרי אינספור פעילויות בימים החמים, ורצון לחזרה לשגרה ברוכה. לכולנו יש דילמות והחלטות לקבל בטרם תחילת שנת הלימודים, מתוך רצון לשמור על טובת ילדינו ולסייע להם לחזור למסגרות בצורה קלה, טבעית וזורמת.

להורים גרושים נוספות מספר דילמות והתלבטויות נוספות, ומניסיוני למדתי כי הזוגות שהשכילו לתת מענה בהסכם הגירושין שלהם לכמה שיותר נושאים כאלו, מיטיבים להתחיל את שנת הלימודים ברגל ימין ובמינימום מחלוקות. ריכזתי לכם כמה נקודות בעניין:

השבוע האחרון לחופש

הורים רבים מסכימים ביניהם מראש על כך שבשבוע האחרון לחופש הילדים יתחילו לחזור לשגרה מבחינת סדר יום ושעות שינה, כדי להקל על החזרה ללימודים. חשוב כמובן שבשלב זה הילדים כבר ישובו מכל החופשות בחו"ל עם כל אחד מההורים, והשבוע האחרון באמת יוקדש לחזרה לסדר יום מובנה, שעות שינה שתואמות ימי לימודים והתארגנות עם כל הציוד לביה"ס. מומלץ לציין את הדברים בהסכם הגירושין, כך שהכל יהיה ידוע מראש ויימנע מצב שבו הילדים עדיין בחו"ל בשלב זה של החופש.

עלייה לכיתה א'

שלב זה מלווה בהתרגשות גדולה, ובקרב משפחות גרושות נוספות עוד מספר דילמות להחליט בהן: מפגש עם המחנכת מתקיים לרוב לקראת סוף החופש, מי מההורים ילך עם הילד או הילדה? שניהם? או רק ההורה שהמפגש יצא ביום שהייה שלו? כדאי להבהיר הדברים מראש.

נקודה נוספת: מי לוקח את הילד לביה"ס ביום הראשון ללימודים? ההורה שהיום "שייך" לו, או שני ההורים? או כל הסדר אחר שמתאים להורים הספציפיים? גם לכך כדאי להקדיש את המחשבה מבעוד מועד.

ימי הסתגלות בגן חדש

בתחילת השנה בגנים יש מספר ימים שבהם הילד מגיע לשעה שעתיים בלבד והגן מסתיים מוקדם מהרגיל, עד להסתגלות בהדרגה ליום מלא. חשוב לציין מי מההורים שוהה עם הילד בימים אלו שכן מדובר ביום שבו לרוב ההורה לא יעבוד, או יעבוד חלקית בלבד.

ימי הורים במהלך שנת הלימודים

מומלץ עבור הילד ועבור ההורים עצמם, שיצליחו להגיע יחדיו לשמוע על הילד שלהם, להציג חזית אחידה מול המחנכת ולהעביר מסר בראש ובראשונה לילד עצמו - שהוא הכי חשוב ולמענו הם שמים את המחלוקות בצד, ומגיעים יחד.

רכישת תלבושת אחידה

מומלץ להגדיר מראש בהסכם מי קונה את התלבושת. ומומלץ עוד יותר שתרכשו בתחילת השנה כמות מספקת של פריטי ביגוד, כדי שבפעם-פעמיים תוכלו לבצע התקזזות של הסכום ותשלום מול ההורה השני, ולשים זאת מאחוריכם.

טיפ ממני- רכשו מספיק פריטים, ובייחוד תלבושת אחידה, בכמות שתספיק לשני הבתים, וכך גם כשבגד נשאר אצל הורה אחד, יהיו לילד מספיק חולצות בי"ס שבהן יוכל להשתמש אצל ההורה השני. כולל חולצות לבנות לכל הטקסים למיניהם.

מי משלם על רכישת הציוד?

התלבושת האחידה היא סעיף אחד בלבד מבין העלויות בפתח שנת הלימודים הבית ספרית: מדובר על עלויות ציוד לימודי כגון ספרים, מחברות, ילקוט ועוד. הורים רבים קובעים בהסכם שראשית ישתמשו במענק הלימודים של הביטוח הלאומי לשם רכישת הציוד, וככל שהסכום הכולל של כל מה שנרכש עלה על סכום המענק (מה שלרוב קורה), הרי שבהפרש שני ההורים ישאו יחד שווה בשווה.

אני ממליצה לרשום זאת בהסכם, וגם לציין מי ירכז את כל הרכישה ויבצע אותה בפועל, למען קלות התפעול ומניעת מצב שבו יירכשו פריטים כפולים.

שתי כתובות-מייל, שתי תעודות

אם חשוב לכם לקבל מיילים מבית הספר במהלך השנה, תחילת השנה היא הזמן לתת למורה כתובות מייל של כל אחד מכם וגם כמובן לבקש שהתעודה של הילד במחצית ובסוף השנה תונפק ב-2 עותקים, כל שכל אחד מההורים יקבל תעודה.

ההיערכות לתחילת שנת הלימודים מעלה תמיד תכונה רבה, התרגשות ולא מעט התרוצצויות ועלויות. כדאי מאד להתאים את ההיערכות לילד עם שני בתים והורים שלא מתגוררים יחדיו, במטרה לשמור על רווחת הילד והשקט שלו בראש סדר העדיפויות. כשהכל ידוע וברור, יום הלימודים הראשון וגם שגרת הלימודים כולה, יכולים בהחלט להיות נעימים, שפויים ומיטיבים עבור כל ילד ומשפחה.

 

 

כתובת המשרד:
רחוב קלאוזנר 2,
רעננה
09-7735419
054-4806911
iditalfa@gmail.com

קבלו במתנה את ״המדריך השלם לגירושין בראייה משפחתית״:


"המדריך מסביר בצורה פשוטה וברורה את היתרונות של גישור לגירושין, והקל עלינו
את ההחלטה לבחור בדרך הזו בכדי להתגרש במהירות ובצורה מכובדת ומשותפת, תודה!"

תודות מלקוחות