מאמרים נוספים:

הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלי וקיראו עוד תכנים

בבואו של אדם לערוך צוואה עליו לקבל החלטות באשר לאופן חלוקת כל נכסיו וזכויותיו מכל מין סוגו שהוא, לאחר שילך לעולמוישנם מספר שיקולים שרצוי לשקול מראש ולחשוב מה נרצה להחליט בעניין, ואיזה פתרון או הוראה בצוואה יספקו מענה התואם באופן המיטבי את רצונינו.


ריכזתי להלן כמה נקודות למחשבה הרלוונטיות לכל מי ששוקל לערוך צוואה:

1. למי את/ה רוצה להוריש את הנכסים והזכויות מכל מין וסוג שנצברו / ייצברו לך במהלך שנות חייך?

2.  האם יש נכסים ספציפיים שאותם תרצה להוריש למישהו ספציפי משאר הנכסים והזכויות

3. אם יש מספר נכסי מקרקעין ייתכן ותעדיף לקבוע בצוואה איזה נכס יועבר לאיזה ילד, וכך לחסוך לילדים תשלומי מיסוי ירושה גבוהים, שיחולו עליהם במידה והילדים ירשו כולם יחד את כל נכסי המקרקעין בחלקים שווים.

4.  במקרה שיש למצווה ילדים קטינים (מתחת לגיל 18 שנים):

א. האם תרצה לקבוע בצוואה מה קורה במצב בו חו"ח ההורה השני הלך לעולמו: מי היית רוצה שימונה כאפוטרופוס לילדים מבחינת משמורת וחזקה עליהם, וגם מבחינת ניהול הכספים עבורם עד להגיעם לגיל 18 או יותר מכך (רבים קובעים זאת לפחות על גיל 21 שנים ולא לפני כן).
ב. האם תרצה שהילדים יקבלו קצבה חודשית קבועה מתוך כספי הירושה, ואם כן- מהו סכום הקיצבה ועד איזה גיל תרצה שיועבר לידיהם? לאילו מטרות מיועדת הקצבה מבחינתך (שכר דירה, טיול בחו"ל, לימודים גבוהים, חתונה, אחר)
ג. האם תרצה שהכספים ינוהלו עבור הילדים בחשבון נאמנות באפיקי השקעה מסוימים?

5.  חשוב מאוד- במקרה בו הורה נפטר ולא נערכה צוואה על ידו טרם מותו, חוק הירושה קובע כי הילדים וההורה הנותר בחיים יורשים בשווה את כל נכסי וזכויות הנפטר. המשמעות הישירה של הדבר הינה שאם הילדים קטינים יהיה צורך לקבל צו מבית המשפט לענייני משפחה לגבי כל שינוי בזכויות שירשו. למשל דירת המגורים של בני הזוג תעבור על שם ההורה הנותר בחיים והילדים. אם ההורה ירצה למכור אותה יש חובה לקבל את אישור בית המשפט לענייני משפחה לכך טרם המכירה, מה שעלול להגביל עד מאוד את ההורה הנותר בחיים בכל פעילויותיו והתנהלותו הכלכלית.
על כן כשיש ילדים קטינים מומלץ לשקול פתרון על פיו נכסים ספציפיים, ובייחוד דירת המגורים, תעבור בלעדית מכח הצוואה לידי ההורה הנותר בחיים, והילדים יירשו סכום כסף מסוים שאת גובהו יש לקבוע בצוואה, וכך ניתן מענה אשר מקל משמעותית על ההורה השני את ההתנהלות היומיומית העתידית, ומנגד גם לא מקפח את הילדים.

6.  יודגש, כי ככל שיש נכסים ספציפיים או מורכבים ולא שגרתיים (כמו מניות וניירות ערך, או נכסי מקרקעין שלא רשומים בפועל על שם המוריש) הרי שיש לבחון את הדברים לעומקם כדי להבין את מהות הנכס ומה ניתן להורות בצוואה בעניינו.

בברכת בריאות ואריכות ימים !

 

כתובת המשרד:
רחוב קלאוזנר 2,
רעננה
09-7735419
054-4806911
iditalfa@gmail.com

קבלו במתנה את ״המדריך השלם לגירושין בראייה משפחתית״:


"המדריך מסביר בצורה פשוטה וברורה את היתרונות של גישור לגירושין, והקל עלינו
את ההחלטה לבחור בדרך הזו בכדי להתגרש במהירות ובצורה מכובדת ומשותפת, תודה!"

תודות מלקוחות