מאמרים נוספים:

הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלי וקיראו עוד תכנים

דו"ח של בתי הדין הרבנים שפורסם לפני ימים ספורים ופירט את מדדי הגירושין כאשר הכותרת הראשית היתה ירידה של 1% באחוז המתגרשים שהיא בלימה של 3 שנות עליה באחוזי המתגרשים משקף מצב ביניים. בתוך הדוח הסתתרה לה גם קביעה כי במגזר החרדי נרשמה עליה במספר המתגרשים לצד הירידה במספר הכולל. למעשה כל מה שמהווה חלק מהעלייה מתמדת באחוזי הגירושין אצל החילוניים עד דו"ח זה, חודר בשנים האחרונות אל המגזר החרדי, ונתוני בתי הדין הרבני מעידים על כך.

העלייה באחוזי הגירושין במגזר החרדי לא הפתיעה אותי. המגזר החרדי עובר שינויים כבדי משקל בשנים האחרונות, בין מספר הסיבות הרי שמאפיינים של חילוניות חודרים אליו- גברים הופכים חלק מפרנסת המשפחה ולא רק לומדים בישיבות, וגם נשים חרדיות עובדות בכל מיני יוזמות שלא היו קיימות בעבר- אינטרנט, פייסבוק, שיווק, סטיילינג, תיכנות ועוד. כל אלו למעשה חושפים את הציבור לאותם אלמנטים שבחלוף הזמן מהווים חלק מאחוזי הגירושין הגבוהים במדינה ובעולם (אינטרנט, טלוויזיה, גברים ונשים יחד במקומות עבודה, טלפונים סלולארים, מחשבים, ועוד ועוד). ולא רק זאת, אנו עדים לכך שהשכלה גבוהה מתחילה להיתפס ככלי משמעותי וחשוב בהשתלבות בחברה החילונית, או בעולם העבודה וקיים גידול במספר החרדים שלומדים לתואר אקדמי. אגב, יש מקצועות שאף שם ניתן לראות בקרב המגזר מכללות יעודיות כגון מיחשוב, תיכנות ועוד, שם עדיין הנשים והגברים אולי לומדים בנפרד, אך לאחר מכן, יש כניסה לעולם העבודה שם לא תמיד יש ביזור של עובדים אלה רק באוכלוסיה החרדית אלא דווקא פיזור באוכלוסיה החילונית.

מנתונים של המכון הישראלי לדמוקרטיה נגוע לשנתון החברה החרדית בישראל שנת 2017 עולה כי, בין 2010-2016 חל גידול של פי 1.5 במספר החרדים – גברים ונשים שללמדו לתואר אקדמי. בשנת הלימודים תשע"ז (2016-17) למדו כ 10,800 חרדים מהם 69% נשים שהינם כבר 4% מכלל הסטודנטים בישראל.

 

תלמידים במסגרות חינוך חרדיות עושים בגרות כיום יותר מבעבר, ולמעשה השינוי מתחיל כבר מהגילאים הצעירים. זה כנראה רק היה עניין של זמן עד שהוא ניכר בשטח.

 

בנוסף גם היחס של הממשלה לחברה החרדית עובר תהליך שאחד מפניו הוא סוגיית גיוס החרדים. כיום יש גידול בשיעור החרדים שהתגייסו לצבא בשנים האחרונות, ומנגד יש ירידה בשיעור החרדים שהופכים ל"תלמידי ישיבות". אין ספק, שבחור חרדי שהתגייס חשוף במידה רבה לעולם החילוני ולמה שיש לו להציע.

 

אך העובדה שהדוח של בית הדין הרבני מצביע על ירידה באחוז המתגרשים הכולל במדינה, הרי שבעיני זה מלאכותי בלבד. מדוע?

כי מאז נכנס חוק ישוב סכסוכים לתוקף- בני זוג למעשה לא יכולים להגיש "סתם כך" תביעת גירושין, החוק "דחה את הקץ" והוסיף להם עוד פרק זמן שנע בין כמה שבועות לכמה חודשים, בהם הם לא יכולים לתבוע גירושין- אלא חובה עליהם לפנות קודם לתהליך ביחידת הסיוע ב"בקשת ישוב סכסוך". כמות בקשות ישוב סכסוך ביחידות הסיוע- לא נכללה בדו"ח של בית הדין הרבני.

 

אין לי ספק שבעוד שנה אחוזי הגירושין יחזרו להיות גבוהים כפי שהיו בעבר שכן אותם זוגות שהמדינה הקפיאה להם את היכולת לתבוע גירושין, יסיימו את הליך החובה הזה ויגישו את התביעות שלהם. ואומר לכם עוד דבר- גם אם בדוח הבא נראה ירידה נוספת באחוזי הגירושין, לא יהיה זה סימן שאחוזי הגירושין ירדו בפועל, אלא פשוט שיותר אנשים הצליחו להתגרש באמצעות גישור לגירושין, ולא בהליכים משפטיים.

 

 

כתובת המשרד:
רחוב קלאוזנר 2,
רעננה
09-7735419
054-4806911
iditalfa@gmail.com

קבלו במתנה את ״המדריך השלם לגירושין בראייה משפחתית״:


"המדריך מסביר בצורה פשוטה וברורה את היתרונות של גישור לגירושין, והקל עלינו
את ההחלטה לבחור בדרך הזו בכדי להתגרש במהירות ובצורה מכובדת ומשותפת, תודה!"

תודות מלקוחות