מאמרים נוספים:

הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלי וקיראו עוד תכנים

עבור רוב הילדים, גירושי ההורים הם הדבר האחרון עלי אדמות שהיו מייחלים לו. פירוק התא המשפחתי המהווה חלק מהתפיסה של הילד את עצמו ואת זהותו הינה לרוב שבר בחיי הילד, אשר השלכותיו עלולות להישאר עימו לשנים ארוכות קדימה, ולהוות חלק קרדינלי גם בזהותו כבוגר, וגם במודל הזוגיות שהוא יצור בחייו הבוגרים בעתיד.

מרבית בני האדם מגדירים את ילדיהם כדבר החשוב להם עלי אדמות, אשר למען שלומם ובריאותם הם מוכנים לעשות כל שיידרש, ואולם, כשזה מגיע לפרידה וגירושין של בני הזוג, חלק לא מבוטל מההורים לא חושבים פעמיים ופותחים במאבק משפטי ארוך ומכוער, אשר אליו יודעים איך נכנסים, אולם לרוב לא יודעים איך יוצאים...

אחת הסיבות המשמעותיות שבגינן אני ממליצה לכם להיעצר, לחשוב ולשקול בכובד ראש להימנע מניהול הליכים משפטיים לגירושין, ולבחור תחת זאת בהליך גישור לגירושין- היא ההשלכה הקשה של הליכי גירושין ארוכים ומכוערים על הילדים, והשלכה החיובית של הליך גישור על הילדים- מנגד.

הילדים הם המכנה המשותף החזק ביותר בין בני זוג, כולל אצל אלו שהמחלוקות שלהם רבות ועמוקות. גם כשהאינטרסים מנוגדים יש אינטרס ורצון אחד זהה אצל שני הצדדים- לשמור על טובת הילדים.

הליכי הגירושין בבית המשפט ובית הדין לרוב מסלימים את המצב ומקצינים אותו. משבר הגירושין הופך חריף וחזק, כל אחד מבני הזוג אץ-רץ להשיג החלטות לטובתו או למהר ולהגיב לבקשות מישנהו, וגם ההורים הטובים והמכילים ביותר, חווים פגיעה ביכולת ההורית שלהם, במידת ההכלה שלהם את הילדים, ביכולתם להפריד בין האינטרס שלהם לבין זה של ילדיהם.

רוצים להבין לעומק?  הרשמו וקבלו את המדריך שלי

חבל להבין רק בדיעבד

רבים נשאלו לאחר תום הליכי הגירושין וציינו, כי רק בדיעבד הבינו עד כמה הם ובני הזוג שלהם היו מרוכזים בלצבור נקודות לזכותם במאבק הגירושין ותוך כדי הזניחו את ילדיהם, לא היו ערים לצרכים שלהם, לא שמו לב בזמן אמת למצוקה שהילדים חשו כתוצאה מכך שהוריהם נפרדים, והיו בעלי חוסר פניות רגשית כדי לספק לילדים את האוזן הקשבת, ההכלה והטיפול המתאים.

גם כאשר ההורים עושים מאמצים לשדר לילדים "עסקים כרגיל", הילדים מרגישים זנוחים ברמה כזו או אחרת, וחווים משבר אישי בעקבות גירושי הוריהם. כאשר ההורים עסוקים במלחמות הם פעמים רבות בכלל לא קולטים שהילד מצוי במשבר, והטיפול הרגשי מגיע רק בדיעבד, מה שמקצין ומחריף את הבעיה ואת החוויה הקשה של הילד.

הסיכוי למשבר כזה אצל הילדים, פוחת משמעותית כאשר ההורים מתגרשים בהליך גישור אשר מטבעו יוצר פחות הסלמה קיצוניות ומתחים, אין בו את המרדף אחר החלטות הערכאות המשפטיות, ומידת העימות בין בני הזוג נמוכה משמעותית ביחס לעוצמתו בעת ניהול הליך משפטי.

העובדה כי בגישור לגירושין יש תקשורת ישירה בין בני הזוג בסיוע המגשר, להבדיל מתקשורת רק בין עורכי הדין בהליך המשפטי- מועילה ביותר לשמירת הסכסוך על אש נמוכה יחסית, ועבור ילד שהוריו מתגרשים, לראות אותם מצויים בהידברות זה עם זו הינו דבר משמעותי אשר נותן לו תחושה של יציבות, ההורים נראים מבחינתו כמגובשים והוא חווה אותם כשומרים על טובתו וצרכיו.

בעת הליך הגישור באופן טבעי ההורים לא מחפשים להשתמש בילד כמתווך ביניהם ומעביר מסרים, שכן קיימת תקשורת ישירה, ואת הקשיים בתקשורת פותרים בסיוע המגשר, במקום למלא את הילד בכעסים ההדדיים.

כחלק אינטגרלי מהגישור אנחנו מגבשים החלטה על מתי ואיך מספרים לילדים על החלטת ההורים להיפרד, כדי שהדבר יותאם לגילו של כל ילד, וכן בכדי שהילדים לא יחוו זאת כהתפרקות העולם המוכר שלהם. בעת התלבטות של בני הזוג בעניין אני מפנה אותם אל מומחה הורות אשר מסייע לגבש את ההחלטה.

החלטה משותפת ומושכלת לגבי מתי ואיך לספר לילדים

לעיתים אף מחליטים בני הזוג בראשית הגישור שלא לספר לילדים דבר עד להגעה להסכם גירושין סופי, וכך נחסכת מהילדים תקופת חוסר היציבות, סימני השאלה ותהייה לגבי "איפה נגור", "האם אעבור בית ספר או אשאר בסביבה המוכרת" ועוד, ולאחר חתימת ההסכם יושבים ההורים עם הילדים ומסבירים את ההחלטה ביחד ותוך שמירה על חזית אחידה ויציבה מול הילדים, ומאחר וההסכמות כבר גובשו יש ביכולתם של ההורים לתת לילדים כבר בשיחה זו, תשובות לגבי השלבים הבאים של הפרדת המגורים, האם משנים סביבה, בית ספר, וכל הנובע מעצם גירושיי ההורים.

כפי שמובן מהאמור לעיל, הרי שניהול הליכי גירושין בערכאות המשפטיות מסלים את הסכסוך ומאריך את תקופה אי הוודאות הן עבור ההורים והם עבור הילדים. ככל שההליכים ארוכים יותר כך תקופת אי הוודאות ארוכה יותר והשלכותיה ונזקיה יישארו לשנים קדימה.

מנגד הליך הגישור הינו קצר משמעותית (יכול לארוך חודשיים-שלושה בלבד להבדיל משנים ארוכות של הליכים משפטיים !), ממוקד, מתנהל באופן מכובד ותרבותי, ההחלטות מתקבלות בשיתוף פעולה מתוך ראיית הצרכים והאינטרסים של בני הזוג ושל ילדיהם, ותוך הידברות ותקשורת בין הצדדים בסיוע המגשר המתווך ביניהם ומסייע לפרק את ה"מוקשים" והמחלוקות לכדי הסכמות.

וכל זאת עוד טרם דיברנו על הדוגמא האישית שמקבל הילד מהוריו לגבי איך לפתור סכסוכים, העובדה כי משדרים לו שבעיות לא חייבות להיפתר במלחמה אלא יש גם דרך אחרת, בשיתוף פעולה, בצורה יצירתית וללא נקמה ורצון להזיק לאחר.

האם יש מבחינתכם עוד ספק מה עדיף?

כתובת המשרד:
רחוב קלאוזנר 2,
רעננה
09-7735419
054-4806911
iditalfa@gmail.com

קבלו במתנה את ״המדריך השלם לגירושין בראייה משפחתית״:


"המדריך מסביר בצורה פשוטה וברורה את היתרונות של גישור לגירושין, והקל עלינו
את ההחלטה לבחור בדרך הזו בכדי להתגרש במהירות ובצורה מכובדת ומשותפת, תודה!"

תודות מלקוחות