מאמרים נוספים:

הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלי וקיראו עוד תכנים

בהסכם הגירושין שלכם חשוב שיוקדש פרק נפרד וספציפי לחלוקת החגים והחופשות בין ההורים. אני ממליצה לכלול בו את הדברים הבאים:

חלוקת ערבי חג- בדרך כלל החלוקה היא לסירוגין "שנה שנה". כלומר בשנה אחת הילד ישהה עם אביו בליל הסדר, ובשנה הבאה הוא ישהה עם אימו בליל הסדר, וכך חוזר חלילה.

מומלץ לכלול בהסכם טבלה ובה 3 שנים עם חלוקה לסירוגין כדי להמחיש את החלוקה. אני תמיד מתחילה את החלוקה בחג הקרוב ביותר, כך יודעים ההורים להפוך ביניהם מידי שנה את השהייה באותו חג ספציפי.

הנה דוגמא לטבלה כזו

 

שנה

ראש השנה

יום כיפור

ערב סוכות

ערב שמחת תורה

ליל הסדר

ערב חג שני

יום העצמאות

שבועות

שנה  א

 

 

 

 

אב

אם

אם

אב

שנה  ב

אב

אם

אב

אם

אם

אב

אב

אם

שנה  ג

אם

אב

אם

אב

אב

אם

אם

אב

 

 

**חשוב להסדיר בהסכם את חלוקת ימי החופשות מהמסגרות החינוכיות - חול המועד, וימי חופשה אחרים כמו חנוכה למשל. יש לציין בפירוט מה ההסדר העקרוני שקובעים ביניהם ההורים, ואת הימים הספציפיים אפשר לתאם בשבועיים לפני החופשה. למשל-  הסדר שהוא חלוקה שווה חצי בחצי של כל ימי החופשה- יירשם בהסכם, ובכל חג יתאמו ההורים מראש את הימים הספציפיים אצל כל הורה ושעת המעבר בין הורה אחד למשנהו.

יש הורים שקובעים שהסדרי השהייה הקבועים ימשיכו גם בימי חופשה. במצב זה יש לציין מה תהיה שעת המעבר בין ההורים, שכן ביום "רגיל" פעמים רבות האיסוף הוא מהמסגרת החינוכית, לכן חשוב לקבוע מה קורה כאשר אין מסגרת.

בנוסף, יש הורים שחג מסויים חשוב להם יותר מחגים אחרים. נתקלתי בכך למשל לגבי חג פורים, בו החווייה של התחפשות ואיפור בבוקר התחפושות בביה"ס ובגן- משמעותית להרבה הורים. ממליצה להעלות נושא זה לדיון ביניכם, ואם יש צורך לייחד לכך סעיף בהסכם שלכם, לפי מה שנוח ומתאים לכם. (למשל מה שהוסכם בין נירה ורועי היה שבפורים שני ההורים יד שנה יהיו נוכחים בבוקר התחפושות, והילדים יצאו עם שניהם יחד אל מסגרת החינוך בבוקר זה).

**עוד אני ממליצה לכלול בהסכם סעיף חופשות של כל הורה עם הילדים. אם מדובר במס' ימים הרי שזה יבוא על חשבון ימי שהייה עם ההורה השני ולכן חשוב לקבוע כמה זמן מראש כל אחד מההורים אחד מחוייב להודיע למשנהו על תאריכי החופשה, כמה פעמים בשנה כל הורה יסע עם הילדים, ואני אף כוללת סעיף של חופשות אישיות של כל הורה ללא הילדים. גם כאן חשוב שההורים יהיו מחוייבים למינימום זמן הודעה מראש מאחד לשני כדי שהורה שנשאר עם הילדים בכל זמן היעדרותו של השני- יוכל להיערך לכך.

יודעים מראש שיש נסיעות עבודה לחו"ל לאחד מכם? ציינו זאת בהסכם! בגין נסיעות ארוכות אף מומלץ לכלול סעיף תשלום כספי ע"י ההורה הנוסע להורה הנשאר, או עבור בייביסיטר.

**"החופש הגדול"- מומלץ לייחד סעיף לחופש זה בנפרד, ולקבוע מה ההסדר שיחול לתקופה בה יש קייטנות לילדים, ומה ההסדר שיחול לתקופה בה אין קייטנות.

שעות המעבר בין ההורים, וכמובן נסיעות לחופש בחו"ל- הרבה הורים מבקשים לנצל את ימי החופשה בקיץ ולנסוע עם הילדים לחו"ל. גם כאן יש לקבוע כמה זמן מראש יתאמו ביניהם הצדדים את התאריכים הספציפיים, דבר שהוא קריטי בייחדו כאשר שני ההורים רוצים לנסוע עם הילדים.

בנוסף, אני ממליצה להתייחס לשבוע וחצי האחרון של החופש. זו תקופה בה הילדים לרוב כבר עייפים מהקייטנות ומהפעילויות. יש לחלק מראש בין ההורים את הימים כך שכל הורה יקח ימי חופשה מעבודתו מראש, ותדעו לגבי כל יום ויום באחריות מי הילדים. כמובן אפשר ורצוי להיעזר לעניין זה גם בסבא סבתא ומשפחות המוצא.

כתובת המשרד:
רחוב קלאוזנר 2,
רעננה
09-7735419
054-4806911
iditalfa@gmail.com

קבלו במתנה את ״המדריך השלם לגירושין בראייה משפחתית״:


"המדריך מסביר בצורה פשוטה וברורה את היתרונות של גישור לגירושין, והקל עלינו
את ההחלטה לבחור בדרך הזו בכדי להתגרש במהירות ובצורה מכובדת ומשותפת, תודה!"

תודות מלקוחות