מאמרים נוספים:

הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלי וקיראו עוד תכנים

 

בישראל מוסדרים ענייני ירושות וצוואות בחוק הירושה, אשר נחקק בשנת 1965 סעיף 1 לחוק קובע כי במות אדם עובר עיזבונו ליורשיו, וסעיף 10 קובע את היורשים עפ"י דין, שהינם מי שהיה במות המוריש בן-זוגו, ילדי המוריש וצאצאיהם, הוריו וצאצאיהם, הורי-הוריו וצאצאיהם.

כלומר: בהיעדר צוואה, תהא חלוקת הירושה עפ"י דין, הווה אומר כל שהמנוח הותיר אחריו יעבור לבן-זוגו ולילדיו (או לנכדיו אם ילדיו נפטרו) באופן שווה. באם לנפטר לא היו ילדים/נכדים, יירש בן-זוגו את נכסיו יחד עם הורי-הנפטר. בן-הזוג יקבל 2/3 מהירושה, והורי-הנפטר יקבלו 1/3.

ואולם, באם ערך הנפטר צוואה טרם מותו תהא חלוקת ירושתו ועיזבונו עפ"י צוואה זו.

צוואה ניתן לערוך באופנים הבאים:

  • צוואה בעדים- אשר הינה הדרך הנפוצה ביותר לעריכת צוואה. המצווה חותם על צוואתו בנוכחות 2 עדים, אשר מאשרים בחתימתם כי אין להם כל קירבה עם המוריש, הם אינם נהנים מהעיזבון, וכי המצווה חתם בפניהם מתוך רצונו הטוב ובלא אילוץ, כפיה, אונס לחץ או השפעה, ולאחר שהצהיר בפניהם כי זוהי צוואתו האחרונה. צוואה זו בדרך כלל נערכת ע"י עורך דין.
  • צוואה בכתב-יד- המצווה כותב בכתב-ידו את צוואתו, וחותם עליה בצירוף תאריך החתימה. אין חובה שהמצווה יחתום בנוכחות אדם נוסף.
  • צוואה בפני רשות- נערכת בפני שופט או רשם. כיום כמעט ולא נערכות צוואות בצורה זו.
  • צוואת שכיב-מרע- נמסרת בעל-פה ע"י אדם העומד בפני מוות מיידי. במידה ומאוחר יותר חלפה הסכנה לחייו של האדם, הוא נותר בחיים וחלף חודש מיום שמסר בע"פ את צוואתו- הצוואה מתבטלת.


חשוב לדעת, שהחוק דורש כי הצוואה תיערך מתוך רצון חופשי וללא השפעה, כפייה או לחץ בלתי-הוגנים של מי מהנהנים מהצוואה, על המצווה. בסופה של הצוואה מצהיר המצווה וחותם כי ערך את צוואתו מרצונו החופשי וללא לחץ או כפייה, וכי זו צוואתו האחרונה.

בתום עריכת הצוואה והחתימה עליה רשאי המצווה להפקיד אותה ב"רשם הירושות", אולם אין חובה בכך, והוא יכול לשמור את הצוואה אצלו או אצל אדם קרוב באם חפץ בכך.

חשוב לציין כי למרות שהמצווה מצהיר בצוואה כי זוהי צוואתו האחרונה הרי שאין כל מניעה לשנות את הצוואה, או לערוך צוואה חדשה, במידה והמצווה חפץ בכך מאוחר יותר, וכמובן שמרגע חתימת הצוואה החדשה, תבטל היא את הקודמת לה.
עוד יצוין כי סכסוכי ירושה הינם הסכסוכים הלוחמניים ביותר מבחינה משפטית, אשר אורכים פרקי זמן ארוכים ביותר עד להכרעת בית המשפט. בלא מעט מהמקרים הופך ההליך המשפטי ל"מלוכלך" ובלתי נעים בלשון המעטה, לעיתים עוד יותר מאשר הליכי גירושין... לכן מומלץ מאוד לערוך צוואה שתיחתם בנוכחות עדים, לפי כל דרישות החוק, ובכך להפחית ככל האפשר את הסיכוי למאבק משפטי בדבר שאלת תוקפה וכשרותה של הצוואה

 

 

 

כתובת המשרד:
רחוב קלאוזנר 2,
רעננה
09-7735419
054-4806911
iditalfa@gmail.com

קבלו במתנה את ״המדריך השלם לגירושין בראייה משפחתית״:


"המדריך מסביר בצורה פשוטה וברורה את היתרונות של גישור לגירושין, והקל עלינו
את ההחלטה לבחור בדרך הזו בכדי להתגרש במהירות ובצורה מכובדת ומשותפת, תודה!"

תודות מלקוחות