מאמרים נוספים:

הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלי וקיראו עוד תכנים

"פירמידת הצרכים של מאסלו" היא מדרג של חמש רמות צרכים שיש לאדם, מהצורך הבסיסי ביותר ועד לצורך הרוחני והנעלה.
על פי מאסלו (פסיכולוג יהודי-אמריקני שפיתח את הגישה ההומניסטית) יש הירארכיה בין הצרכים, וסדר חשיבות, שמתבטא בכך שעד אשר רמה מסוימת של צורך לא תהיה מסופקת, האדם לא יהיה מסוגל לפנות להגשמת הרמה הגבוהה הבאה במעלה

בגישור ניתן לראות לא אחת, שעד שלא מושגות הסכמות בנושאים הבסיסיים כמו מימון צורכי הילדים או מקום המגורים אחרי הפרידה למשל, קשה להתקדם אל נושאים אחרים כמו חלוקת חגים וחופשות, או מנגנון החלטות לגבי נושאים רפואיים לדוגמא.

הסיבה לכך היא שהאדם מבקש ראשית לקבל וודאות בדבר מילוי הצרכים הבסיסיים והאקוטיים עבורו, ורק אז מסוגל להיות פנוי רגשית לדון בנושאים אותם הוא תופס כבעלי חשיבות פחותה ולא-קיומית עבורו.

 

אלו רמות הפירמידה כפי שמאסלו הגדיר אותם:

  1. ברמה הראשונה (בסיס הפירמידה) - צרכים בסיסיים פיזיולוגיים: שינה, אוכל, שתייה, אוויר לנשימה וכדומה. הם חייבים להתקיים כדי שניתן יהיה לעלות לרמה הבאה
  2. ברמה השנייה מצויים צורכי הביטחון, כמו הצורך במקום לישון בו, הצורך בביטחון תעסוקתי, בביטחון בריאותי וכדומה.
  3. ברמה השלישית - הצורך בהשתייכות, שהינו צורך חברתי (רצון להשתייך ולהיות חלק מקבוצה, לאהוב ולהיות נאהב).
  4. הרמה הרביעית- צורך בהערכה חברתית, כבוד, מעמד, הערכה והכרה חברתית.
  5. הרמה החמישית והאחרונה, קצה הפירמידה העליון - הצורך במימוש עצמי. יכולתו של אדם להביא לכלל מימוש את כישוריו הייחודיים, ולבטא את הפוטנציאל האישי הטמון בו.

 

אתן לכם דוגמא מהמקרה של אורלי וניר (שמות בדויים) אשר היו אצלי בהליך גישור-גירושין

 

בכל פעם שבפגישה עלה נושא הרכב היוקרתי של בני הזוג אשר מבחינת ניר היה חשוב לדבר עליו - השיחה "התפוצצה". הסיבה לכך, הסברתי לניר בפגישה נפרדת, היא שעבור אורלי משמעותי וחשוב יותר לקבל וודאות בנושאים פיסיולוגיים שיספקו לה גם ביטחון- מזונות הילדים ומקום המגורים אחרי הפרידה. עד שלא נסגור את הנושאים הללו יהיה קשה מאוד "לעלות" לדיון בנושא הג'יפ היוקרתי, שהוא צורך בתחום הכבוד והערכה, ואולי אף מימוש עצמי.

מרגע שניר הפנים זאת, והבין שזה לא שאורלי לא מעוניינת לדבר על הרכב, זה לא שהיא עושה לו "דווקא", וזה לא שהיא מתעלמת מרצונו, אלא היא לא מסוגלת להיות שם בדיון על הג'יפ, כאשר עניינים קיומיים מבחינתה טרם נסגרו - מרגע שזה הופנם, הוא הרפה מנושא הרכב, ובפגישה הבאה התקדמנו וסגרנו את הנושאים האחרים ובפגישה שאחריה -גם את עניין הרכב היוקרתי !

 

על כן אני ממליצה, שבפעם הבאה בה אתם נתקלים במבוי סתום או מצויים במחלוקת שלא מצליחה לבוא על פתרונה- בידקו עם עצמכם איזה צורך לא מומש עדיין מבחינתכם, ואיזה צורך לא הוגשם עבור הצד השני? אולי מישהו מכם מנסה להתעקש על דיון בצורך המצוי גבוה בהיררכיה, עוד לפני שנסגרו הקצוות של הדברים האחרים שנמצאים בתחתיתה?


ייתכן ותופתעו לגלות שיש מחלוקות שנפתרות כבר מעצם ההפנמה של מדרג הצרכים, מה שמאפשר לשים חלק מהדיון בצד באופן זמני ולתעדף את נושאי השיחה.

 

כתובת המשרד:
רחוב קלאוזנר 2,
רעננה
09-7735419
054-4806911
iditalfa@gmail.com

קבלו במתנה את ״המדריך השלם לגירושין בראייה משפחתית״:


"המדריך מסביר בצורה פשוטה וברורה את היתרונות של גישור לגירושין, והקל עלינו
את ההחלטה לבחור בדרך הזו בכדי להתגרש במהירות ובצורה מכובדת ומשותפת, תודה!"

תודות מלקוחות