מאמרים נוספים:

הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלי וקיראו עוד תכנים

זה מה שגלית אמרה לי כשהגיעה אלי: "להתגרש זה לא קל בלשון המעטה. אני ובעלי בחרנו בכך אחרי תקופה ארוכה של לבטים' אבל הילדים שלנו לא בחרו בזה בשום שלב ואני לא יודעת איך אספר להם על כך, אין לי מושג! מה לומר להם על הגירושין? מתי לעשות את השיחה הזו? והאמת - גם בכלל לא בא לי לשבת בשיחה יחד עם בעלי...

 

גלית היא לא היחידה שמרגישה כך.. שמעתי משפטים דומים גם מדורון, ישראל, דליה, ועוד רבים אחרים.

וזו בדיוק הסיבה שבגללה הכנסתי את פגישת הדרכת הורים כחלק בלתי נפרד מתהליך הגישור שאני עורכת !

אבל עד שנגיע לשלב הפגישה - הנה כמה כללי אצבע שיעזרו לך לעשות סדר בבלגאן, ויספקו תשובות לגבי מתי, איך ומה בדיוק להגיד לילדים:

  1. מומלץ ביותר כי ההודעה לילדים תיעשה בשיחה על ידי שני ההורים יחד-  כך תמנעו תחושה של הילד כי זו החלטה של אחד מההורים בלבד.
  2. אל תבצעו את השיחה לפני שעת השינה-  כך תאפשרו לילדים זמן לעכל את הבשורה הלא פשוטה עבורם, וגם זמן מספיק להביע רגשות קשים לאחר השיחה.
  3. אם גילאי הילדים קרובים-  עשו שיחה עם כל הילדים יחד. אם יש פערי גילאים ספרו במועד סמוך ככל שניתן לכולם (אם אפשר אז ממש באותו יום לכל הילדים) בשיחות נפרדות בהתאם לגילאיהם ומידת ההבנה שלהם, מהילד הגדול לקטן. חשוב שהשיחות עם הילדים יתקיימו במועד סמוך מאוד, כדי למנוע מצב בו אחד מהילדים ישמע על כך מאחיו ולא מכם.
  4. חשוב מאוד שהילדים ישמעו על ההחלטה מכם, ולא מהסביבה- לכן שמרו ככל שניתן על "שקט תעשייתי" ודיסקרטיות עד לאחר שתספרו לילדים. אם אתם משתפים לפני כן את המשפחה המורחבת (הוריכם, אחים) צמצמו זאת למספר אנשים מינימלי ואימרו להם במפורש שילדיכם עוד לא יודעים על ההחלטה, והם נדרשים לדיסקרטיות ונצירת לשונם בכל הנוגע לנושא.
  5. תאמו מראש עם ההורה השני את תוכן השיחה ורמת הפרטים שתספקו לילדים-  ככל שתגלו חזית אחידה יותר כך תצמצמו את תחושת שמיטת הקרקע המוכרת תחת רגליו של הילד.
  6. מה להגיד - להסביר שבעקבות כך שאינכם מסתדרים/יש ביניכם חילוקי דעות/מריבות, החלטתם להיפרד. חשוב מאוד להדגיש כי אבא ואמא נפרדים אחד מהשנייה אבל לא מהילדים! לשים דגש על כך שאתם אוהבים את ילדיכם, תמיד תאהבו, ותמיד תהיו ההורים שלהם. אפשר לציין שבעקבות הפרידה שלכם יהיה לכולם בית רגוע יותר וללא מריבות וויכוחים, אפשר לומר שיהיו להם כעת שני בתים ובכל בית חדר משלהם, שיסדרו אותו לפי טעמם כדי שיהיה נעים ונוח.
  7. ספקו פרטים מבוססים וודאיים ככל שניתן - לגבי איפה יגור כל אחד מההורים, מי עוזב את הבית ומתי, באיזה ימים הילד יהיה עם אמא ובאיזה עם אבא. על השיחה להתקיים מספיק זמן לפני עזיבת  ההורה, אולם לא רחוק מדי שכן לילדים אין ממד זמן כמו למבוגרים  (כשבועיים לפני העזיבה מכסימום).
  8. תנו לילדים לשאול שאלות שמטרידות אותם בנושא - חשוב שהם יקבלו את התחושה שאפשר ורצוי לדבר על מה שהם מרגישים ומה שמטרי דואתם, עכשיו וגם בימים הבאים כשהדברים ישקעו ויעלו תהיות ושאלות, תנו להם תחשוה שאתם עוגן וכתף איתנה להישען עליה, אל "תתפרקו" בשיחה הזו! זה קריטי לילד לדעת שגם כאשר עולמו מתהפך על פיו, אבא ואמא מסוגלים לתת לו תמיכה, ולא הוא צריך לתמוך בהם 
  9. המסר לילדים: אתם לא צריכים לבחור צד - הדגישו שמבחינת שניכם הילדים צריכים להמשיך לאהוב ולהיות בקשר קבוע וקרוב עם שני ההורים, ומינעו מראש מצב של קונפליקט נאמנויות של הילד כלפי ההורים.

חשוב לזכור: גם כשאתם מתגרשים, עבור ילדיכם אתם לנצח נשארים זוג הורים !

כתובת המשרד:
רחוב קלאוזנר 2,
רעננה
09-7735419
054-4806911
iditalfa@gmail.com

קבלו במתנה את ״המדריך השלם לגירושין בראייה משפחתית״:


"המדריך מסביר בצורה פשוטה וברורה את היתרונות של גישור לגירושין, והקל עלינו
את ההחלטה לבחור בדרך הזו בכדי להתגרש במהירות ובצורה מכובדת ומשותפת, תודה!"

תודות מלקוחות