מאמרים נוספים:

הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלי וקיראו עוד תכנים

במה באים לידי ביטוי עקרונות ההליך הגישורי ומהי גישת WIN-WIN אשר על הבסיס לה נבנות הסכמות הצדדים

מטרתו של ההליך הגישורי הינה להביא את בני הזוג אשר החליטו להתגרש, לכדי הסכם גירושין כולל ומלא, באופן מהיר, ממוקד, נקי מהכפשות אשר לרוב רואים בבתי המשפט, ועל בסיס של תקשורת בין הצדדים בסיועו של המגשר אשר מנהל את המשא ומתן ומוביל אותו מתחילתו ועד להסכם המלא.

הגישור מבוסס על מספר עקרונות חשובים:

ניטרליות ואובייקטיביות- שבאה לידי ביטוי בכך שהמגשר הינו ניטרלי ואובייקטיבי, אסור לו להביע עמדה כלפי אף אחד מהצדדים, ולהבדיל מהשופט בבית המשפט - המגשר אינו פוסק ואינו מכריע במחלוקות, אלא רק מכוון את הצדדים, מנהל את המשא ומתן ביניהם,  ומסייע להם להגיע להסכמות בדבר האופן בו ייושבו המחלוקות.

חיסיון וסודיות- כל הנאמר במהלך הגישור הינו חסוי, ונותר בין המגשר לצדדים. גם במצב בו הופסק הגישור והצדדים עברו לנהל את הסכסוך באמצעות תביעות בבית המשפט – אסור יהיה למגשר לחשוף את הדברים שנאמרו לו ע"י הצדדים, או את הסיבה להפסקת הגישור.

הידברות ותקשורת ישירה- כאשר בני הזוג מנהלים הליכים משפטיים בבית המשפט לענייני משפחה/ בית הדין הרבני, אין הידברות ישירה ביניהם, והתקשורת מתבצעת בין עורכי הדין של הצדדים אל מול בית המשפט. מצב זה מביא פעמים רבות דווקא להסלמה והקצנה של הסכסוך. בהליך גישורי לעומת זאת, התקשורת בין הצדדים הינה תקשורת ישירה באמצעות ובסיוע המגשר, שמעביר ולעיתים ממש מתרגם, את הדברים שנאמרים על ידי בני הזוג.

יצירתיות- בבית המשפט הצדדים ועורכי דינם כפופים לחוק היבש ומחוייבים לפעול במסגרתו, ואילו בגישור המצב הו הפוך לחלוטין- הגישור הינו הליך יצירתי וגם התוצאה שלו- ההסכם אליו מגיעים- יכולה להיות יצירתית ושונה ממה שקובע החוק בעניין. הגישור מתנהל כך שבני הזוג, באמצעות פגישות משותפות עם המגשר מכתיבים את הקצב, התוכן, והצורה הסופית של ההסכם שלהם.

במהלך השנים ערכתי בהליכי גישור הסכמי גירושין יצירתיים ביותר, שההסכמות בהם היו שונות ולעיתים הפוכות, מלשון החוק, וזאת מתאפשר כאשר הצדדים יושבים יחד איתי ומגיעים להסכמות שרצויות להם ספציפית, מותאמות להם אישית, ולא מוכתבות על ידי החוק היבש שקובע תנאים גורפים לכולם ללא הבדל וללא התחשבות בצרכים הספציפיים של אותו זוג ואותה משפחה.

גישת ה win-win – הגישור מבוסס על גישה שמטרתה מימוש מירבי של הצרכים של כל אחד מהצדדים להליך. להבדיל מהפתרונות של המערכת המשפטית המבוססים על "או-או", הפתרון הגישורי מבוסס על "גם וגם".

לרוב בעת מחלוקות וסכסוך נראה כי ישנה סתירה בין רצונו של כל אחד מהצדדים לקונפליקט, אולם ירידה לעומקם של דברים ממחישה כי בפועל הצרכים של הצדדים אינם באמת כה סותרים, וכי אם הם ישתפו פעולה, ניתן יהיה להגיע לפתרון טוב עבור שניהם. לכן, מצב של win win אינו בהכרח פשרה, אלא הסדר שנותן לכל צד מה שהוא צריך ורוצה, כאשר כדי להגיע למצב זה על המגשר לזהות ולהבין את רצונותיהם וצרכיהם של שני בני הזוג, ומתוכם לאבחן ולתת דגש לאינטרסים המשותפים שלהם.

ראיית פני העתיד- בהליך הגישור אנו מתייחסים לא רק להווה אלא גם לעתיד, מתוך מטרה לתת מענה גם לשינויים הצפויים להתרחש בהמשך הדרך, עם גדילתם של הילדים ו/או שינוי מצב כלכלי של אחד או שני הצדדים. עקרון זה מצמצם עוד יותר את הסיכוי לסכסוכים עתידיים, ומספק לשני הצדדים וודאות באשר לשנים קדימה.

אפשרות פנייה להליך משפטי במידה ולא הושג הסכם- במידה וההליך לא נושא פרי, רשאי כל אחד מבני הזוג לפנות לערכאה משפטית לשם מתן הכרעה בעניינים השונים העומדים בין הצדדים כתוצאה מההחלטה על גירושין.

כתובת המשרד:
רחוב קלאוזנר 2,
רעננה
09-7735419
054-4806911
iditalfa@gmail.com

קבלו במתנה את ״המדריך השלם לגירושין בראייה משפחתית״:


"המדריך מסביר בצורה פשוטה וברורה את היתרונות של גישור לגירושין, והקל עלינו
את ההחלטה לבחור בדרך הזו בכדי להתגרש במהירות ובצורה מכובדת ומשותפת, תודה!"

תודות מלקוחות