מאמרים נוספים:

הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלי וקיראו עוד תכנים

אהבה וקשר זוגי בגיל השלישי במערכות יחסים מעניקים איכות חיים לבני הזוג ועל כן הם מבורכים. העלייה בתוחלת החיים, כמו גם ההתפתחות בתחומי הרפואה והטכנולוגיה, תורמים כולם לכך שרבים לא מוותרים על זוגיות בגיל מבוגר ונהנים ממנה. יחד עם זאת, זהו גיל שלכל אחד מהצדדים כבר יש אינטרסים נוספים לדאוג להם בעיקר בזכות נכסים ורכוש שהושגו בעמל רב במשך השנים. כדי שהכסף, והרכוש לא יהוו עול וגורם למתח בקשר, מומלץ מאד לבני הזוג לנסח הסכם עם גורם מוסמך שיתן להם שקט לצד דאגה לאינטרסים של כל אחד מבני הזוג. 

הסכמי ממון היו בעבר חזקתם של האלפיון העליון ובעלי ממון, אשר ביקשו לשמור על האינטרסים שלהם ולהשאיר את הקשר הזוגי למישור היחסים בלבד, כך שבמקרה של סיום הזוגיות, הם, או ילדיהם, לא ינזקו כלכלית בשל דרישת הצד השני לחלוקת ממון. ואולם, התקופה הנוכחית מתאפיינת בעליה משמעותית במספר הזוגות הבוחרים לערוך הסכם ממון בכדי להסדיר מראש את סוגיית הנכסים שכל אחד מבני הזוג הגיע איתו לזוגיות למקרה שייפרדו, ואנו רואים כי כיום פעמים רבות אין לרצון לערוך הסכם ממון כל קשר למעמדם החברתי כלכלי של אחד/שני בני הזוג.

 

זה קורה, בין השאר, כי בשנים האחרונות חלו תמורות ושינויים רבים בחברה הישראלית, בכל המישורים, ובעיקר במבנה התא המשפחתי, אולם סיבה נוספת משמעותית ורלוונטית לעניין הינה, שיותר ויותר מערכות יחסים מתקיימות בעידן הנוכחי בגיל השלישי. בין אם זה בגלל עליית תוחלת החיים, שיפור המצב הבריאותי עקב התקדמות הטכנולוגיה והרפואה, וכדומה.

 

רוצים לקבל את המדריך שלי בנושא הסכמי ממון (ללא כל עלות!)? ליחצו כאן

 

פרק ג' ופרק ד' ברומנטיקה של הגיל השלישי

 

אנו עדים לכך שגיל הפנסיה הפך מזמן לגיל בו יש חיים גם בתחום הרומנטי ויש 'פרק ב', ו'פרק ג' ואף 'פרק ד'. בגילאים אלה כבר מספיקים לצבור נכסים, כבר יש ילדים מפרקים קודמים של החיים להם יש לדאוג, ובד"כ מוסכם בין שני הצדדים שהאינטרסים המשפחתיים הקודמים של בני הזוג לא פחות חשובים מהקשר החדש.

לצד אלה, ישנה הבנה כי איכות חיים זוגית תומכת וטובה חשוב שתהיה נקייה ממתחים על בסיס כלכלי, והסכם ממון יכול לספק זאת לצדדים, תוך הכנסת הרבה שקט ורגיעה למערכת הזוגית החדשה. הסכם ממון הינו הסכם הצופה את פני העתיד, ומטרתו להסדיר את חלוקת הרכוש בין בני הזוג עם סיום הזוגיות. הידיעה כי הליכי פרידה וגירושין עלולים להיות לעיתים ארוכים, לא נעימים, ומלאי מתח, בלבול ואכזבה, מובילה זוגות רבים לערוך הסכם כזה.

יש להדגיש גם את העובדה שאחד המאפיינים של זוגיות בגיל השלישי הינם שבחלק גדול מהמקרים בני הזוג בוחרים שלא להינשא זה לזו, שכן מה שזוגות צעירים לרוב זקוקים לו, נראה בעיני זוגות מבוגרים יותר פעמים רבות כמיותר. עובדה זו הופכת את הצורך בהסכם ממון לבעלת משקל עוד יותר, מאחר וזוגות שאינם נישאים זה לזו נחשבים ידועים בציבור, דבר אשר מקנה להם זכויות זו ברכושו של זה ולהיפך.

 

ידועים בציבור - הגדרה גמישה ובעייתית

ההגדרה של המושג "ידועים בציבור" גמישה מאוד ולמעשה אין שום חוק בישראל אשר מגדיר אותה ! לכן רק הסכם יכול לספק לבני הזוג וודאות ויציבות בכל הנוגע ליחסים הרכושיים ביניהם, ולמנוע ספקות וחששות בעתיד.

פעמים רבות החשש הוא דווקא מכיוון הילדים של בני הזוג, אשר הינם לרוב כבר בעלי משפחות משל עצמם, ומתוך דאגה להוריהם מבקשים להסדיר דברים על הכתב לשם מניעת מחלוקות בעתיד.

למעשה כל אלו מוצאים את פתרונם באמצעות הסכם ממון הנקרא גם הסכם לחיים משותפים, אשר מומלץ מאד לעשותו כשנמצאים במערכת זוגית אשר אינה תחת ברית נישואין.

 

מה החוק אומר?

כאמור, אין חוק הדן במוסד ה"ידועים בציבור". על זוגות ללא נישואין חלה "חזקת השיתוף" אשר קובעת כי כל מה שנצבר במהלך תקופת הזוגיות הינו משותף לשני הצדדים ובמקרה של סיום הזוגיות יהיה עליה לחלוק בכל מה שנצבר לזכות שניהם.

לגבי זוגות נשואים החוק קובע מנגנון של "איזון משאבים", על פיו כל זכות ונכס מכל מין וסוג, אשר נצברו ע"י כל אחד מבני הזוג במהלך הנישואין, יהיו משותפים להם ויתחלקו ביניהם באופן שווה בעת גירושין.

מה שנמצא מחוץ לשיתוף הינו נכסים שנתקבלו בירושה או במתנה, וכן נכסים שנצברו טרם הנישואין/טרם תחילת הזוגיות.

 

אז מתי באמת כדאי לערוך הסכם?

  • כשלא נישאים: בזוגיות ללא נישואין חשוב להגדיר בהסכם את מועד תחילת הקשר, שכן אין טקס חופה וקידושין במקרה זה.
  • כשרוצים להפריד רכוש: אשר בני הזוג רוצים ליצור הפרדה רכושית לגבי הזכויות והנכסים כך שלא יחול שיתוף לגביהם, גם אם ייצטברו במהלך הזוגיות, יש לקבוע זאת במפורש בהסכם. שימו לב שבמידה ורוצים לקבוע לגבי נכס ספציפי מנגנון שונה ממה שהחוק אומר- זאת ניתן לעשות רק באמצעות הסכם. 
  • כשיש פערים כלכליים: לעיתים הצדדים מגיעים אל הזוגיות עם פערים ביניהם מבחינת מצבו הכלכלי והפיננסי של כל צד. בהסכם ניתן לתת מענה ולהגדיר סעיפים רלוונטיים לעניין, מבחינת מימון צרכים שוטפים של הצדדים, חלוקת כספים בעת פרידה, סיוע לילדים של כל אחד מבני הזוג, ועוד.  
  • זאת ועוד:  כאשר יש רצון לקבל ודאות חזקה יותר אפילו ממה שהחוק קובע, בכדי למנוע מצב שבן הזוג יתבע בעתיד כספים או נכסים שאינם מגיעים לו, מומלץ והכרחי לערוך הסכם מקיף אשר יסגור את כל הקצוות ולא יותיר מקום לספקות בעתיד
  • כשרוצים להבטיח את העתיד מוויכוחים משפטיים:  עריכת הסכם כמובן שיש בכוחה לחסוך את הצורך בניהול הליכים משפטיים אגב פירוק הזוגיות/ סיום נישואין, כך שניתן יהיה "לדלג" על מתח, עוגמת נפש, תסכול ופשרות בעתיד הכרוכים בהגעה אל הערכאות המשפטיות.
  • זאת ועוד: עריכת הסכם ממון תמנע מבני הזוג את היכולת להעלות דרישות בלתי הגיוניות ולסחוט את הצד השני, המעוניין לסיים את המערכת הזוגית. הסכם ממון יכול למנוע עיכובים במתן הגט ע"י כך שיוגדרו באופן מפורש הנכסים לחלוקה במועד פקיעת הנישואין/הזוגיות, כך שלא יהיה כל עיכוב כתוצאה מכך.
  • כשיש ילדים מנישואים קודמים: הסכם ממון מספק יציבות ובטחון במערכת הזוגית גם מול ילדיהם של בני הזוג מנישואין קודמים, כאשר הוא מגדיר מפורשות את זכויותיו של כל צד ואף את הזכויות בנכסים משותפים אם יצטברו כאלו בתקופת הנישואין/ זוגיות.
  • אם גרים ביחד בדירה של אחד מבני הזוג: כאשר אחד מבני הזוג עובר להתגורר בדירת השני, חושב מאוד לקובע בהסכם את זכויותיו של בן הזוג בדירה, האם המגורים בה מקנים לבם הזוג השני זכויות כלשהן, וכן מנגנון הפרדת מגורים במקרה של סיום הזוגיות.

כתובת המשרד:
רחוב קלאוזנר 2,
רעננה
09-7735419
054-4806911
iditalfa@gmail.com

קבלו במתנה את ״המדריך השלם לגירושין בראייה משפחתית״:


"המדריך מסביר בצורה פשוטה וברורה את היתרונות של גישור לגירושין, והקל עלינו
את ההחלטה לבחור בדרך הזו בכדי להתגרש במהירות ובצורה מכובדת ומשותפת, תודה!"

תודות מלקוחות