איך תעזרו לילדיכם להסתגל לגירושין?

שני ילדים יושבים בבית על עץ

מאמר אורח מאת איילת רוזן ישראלי – מדריכת הורים ומתאמת הורית, מלווה הורית  לפני, במהלך ואחרי גירושין                                                                                                                                                                    http://www.divorcewithkids.co.il

גירושין הם משבר, גם כשאתם מתגרשים יפה. אבל המשבר הזה לא חייב להפוך לטראומה בחיים של הילדים שלכם, אם תפעלו נכון ותשימו לב לנקודות חשובות בדרך.

מחקרים לאורך שנים בדקו האם עצם הגירושין הם שגורמים לילדים לטראומה ולקשיים בלתי נגמרים אחרי הגירושין, ומצאו שמה שמשפיע הוא לא עצם הגירושין אלא הדרך שבה ההורים התגרשו. ילדים שהוריהם בקונפליקט נפגעים יותר מהגירושין.
לעומתם, ילדים שהוריהם התגרשו יפה ומערכת היחסים ביניהם מכבדת ושיתופית, גדלו והתפתחו בדיוק כמו ילדים שהוריהם נשואים והקשר ביניהם טוב.
מה שאומר, שההסתגלות או אי ההסתגלות של הילדים שלכם לגירושין תלויה רק בכם!

אז מה הם המנבאים להסתגלות של ילדים לגירושין?

1. הקשר והתקשורת בין ההורים – כשיש תקשורת טובה בין ההורים, הילדים מסתגלים לגירושין מהר יותר. כשיש קונפליקט בין ההורים, הילדים נפגעים נפשית וסוחבים איתם את הטראומה ואת הפגיעה שנים רבות אחרי הגירושין. גם כשיש נתק בין ההורים הילדים חווים פיצול שמאוד קשה להם לשאת, מה עוד שבמקרים כאלה הם מרגישים צורך (או מצופה מהם) להיות השליחים שיעבירו מסרים בין ההורים.

2. הקשר הרציף של הילד עם כל אחד מההורים – ילד צריך את שני ההורים שלו, וככל שהקשר עם שני ההורים רצוף יותר, הילד מסתגל מהר יותר.

3. היציבות בחיי הילד – על החשיבות של קביעת זמני שהות קבועים דובר ומדובר הרבה. הימים הקבועים נותנים לילדים שקט, ודאות וביטחון ולכן מומלץ מאוד לקבוע ימים קבועים ככל הניתן, עם גמישות כשצריך. וכאן חשוב גם לציין את היציבות הרגשית, שהיא לא פחות חשובה מהיציבות הפיזית. ככל שהילדים שלכם חווים את הפיצול בין אבא לאמא הם נפגעים יותר. ככל שהם חווים חזית אחידה בין ההורים (החלטנו ש.. אדבר עם אבא ונחליט..) הם מרגישים יותר יציבות.

4. ההסתגלות של ההורים לגירושין – כשלהורים או לאחד מהם קשה מאוד להסתגל לגירושין, גם לילדים קשה להסתגל. ולכן אחד הדברים החשובים בתהליך פרידה הוא לטפל בכם, ההורים. אי אפשר לצפות מילד שיסתגל לגירושין כשלאחד מכם קשה. הם מרגישים את הכאב ואת הקושי שלכם.

5. תיווך הגירושין והכנה מתאימה על ידי ההורים– ילדים צריכים הכנה לגירושין, בהתאם לגילם כמובן. השיחה שבה אתם מספרים להם שאתם מתגרשים היא אחת השיחות הכי חשובות ולכן חשוב שתגיעו אליה מתואמים ומוכנים. השיחה הזו יכולה לעשות הבדל מאוד גדול בהסתגלות שלהם ובחיים שלהם אחרי הגירושין.

יש לכם המון השפעה על הדרך שבה הילדים שלכם יחוו את הגירושין ואת השנים שאחרי.
הקיפו את עצמכם בתמיכה מתאימה, תפרידו בין הזוגיות שהסתיימה לבין ההורות שתימשך עוד הרבה שנים ותעזרו לילדיכם להסתגל לגירושין ולגדול כילדים שמחים ובריאים בנפשם.
זה תהליך ולא קורה ביום אחד, אבל אני מבטיחה לכם שזה אפשרי!