כלי גישור לצמצום משברים זוגיים

למאמר כלי גישור לצמצום משברים זוגיים תמונה של גשר בגוונים חומים

רבים סבורים כי הליך הגישור נועד רק לשם גיבוש הסכמות בתהליך פרידה וגירושים, אולם למעשה גישור הוא צרור כלים להתנהלות ותקשורת בין שני צדדים או יותר, שמאפשר דיאלוג פורה. שימוש בכלים אלה במערכת יחסים זוגית טרם הגעתה למשבר של גירושים, יכול אף למנוע את המשברים והקשיים שמובילים למצב 'אל חזור' ולמערכת יחסים מיטיבה ורגועה.  ריכזתי כאן 6 כלים גישוריים שהשימוש בהם יכול להקטין את החיכוכים ואי ההסכמות ואף את העוצמות של המשברים הזוגיים.

להקשיב בצורה אקטיבית  להבדיל מ"לשמוע", אנו מדברים כאן על "להקשיב". להקשיב לדקויות ולניואנסים. הקשבה כזו מאפשרת להבין באמת את הצד השני ומה מפריע לו, וגם מונעת הקצנה של הריב/ויכוח, שכן, כשמקשיבים באופן אקטיבי לכל מילה ומילה, באמת מבינים את שורש המחלוקת, להבדיל מההקשבה הרגילה שלנו בה אנו שומעים מעט ומיד משלימים לנו בראש את מה שאנו חושבים שהצד השני רוצה לומר.

נסו להבין מה השני "צריך"  נסו להבין ובעיקר להפריד בין העמדה של הצד השני, לבין הצורך והרגש המסתתר מאחורי עמדתו. מאחורי כל עמדה מסתתר צורך שלא התמלא, חשש שלא סופק, פחד שמנהל את האדם. ההבנה של צד אחד מה עומד מאחורי הצהרות כאלו ואחרות של הצד השני, מעוררת חמלה,  ומאפשרת לנו להגיב באופן שקול שלא נגרר להתלהמות, וכמובן גם למצוא פתרונות יצירתיים שיספקו את אותו צורך, ושהצד השני מסוגל לחיות עימם.

תהיו יצירתיים –  יצירתיות היא אחד הכלים הסופר חשובים כאשר מנהלים מערכת יחסים. יש ליצירתיות את היכולת להביא פתרונות שיכולים ליצר סטטוס קוו חדש ושקט ושונה מהשיגרה, כמו גם להכניס אנרגיות חדשות וטובות לזוגיות.  מומלץ לזנוח בצד את החשיבה הרגילה והאוטומטית שלנו, במטרה להגיע לתוצאה ששני הצדדים מרוצים ממנה.

חדדו את חשיבות הרצון לשמור על מערכת היחסים מעל לכל– המודעות לרצון שלנו הפנימי לשמור על הקשר הזוגי שלנו, הינה משמעותית וחשובה להמשך קיומו של הקשר. עצם ההבנה וההפנמה שיש מטרה חשובה שכזו, עשויה לאפשר לנו שליטה בעוצמת הויכוח, ותמנע הסלמה ו"שריפת גשרים", והכי חשוב- תצמצם את הסיכוי להגיע בויכוח לנקודת 'אל-חזור' שאחריה יש רק נתק מוחלט.

הכירו את טכניקת 'הכובעים של דה בונו' כחלק מתוך סל הכלים הגישוריים ניתן להשתמש ב"שיטת הכובעים" של דה בונו. השיטה מכוונת להסתכלות על הסכסוך מזוויות שונות כגון רגש, רציונאליות, מידע ועובדות, שיפוט שלילי- למה הפתרון לא יעבוד, איך זה כן יכול לעבוד, יצירתיות, רוגע ושליטה. הרעיון הוא ששני הצדדים שמים בכל פעם ביחד לנגד עיניהם את אחד הכובעים שמייצג את הסכסוך או הויכוח מאותה זווית. אט אט ניתן לפרק את המקור של הסכסוך במציאת פערים בין הצדדים והבנה מה כל אחד חושב, יודע, מבין ורוצה. בנוסף הסתכלות באמצעות כלי זה מאפשרת לראות מה המכנה המשותף בין הצדדים, ולתת לו חשיבות ומשקל ראוי יותר מאשר לחילוקי הדעות.

השתמשו ב'פירמידת הצרכים של מאסלו'- שימוש בעיקרון 'פירמידת הצרכים של מאסלו' ככלי גישורי מבוסס על ההבנה שאם לא יתמלא קודם כל הצורך הבסיסי של הצד השני, הרי שהוא לא יהיה מסוגל לדון בשום דבר אחר והוויכוח לא יגיע לסיומו. הבנה זו היא משמעותית ביותר. ברגע שהצורך הבסיסי מתמלא, עוברים לשלב הבא וכך מקדמים כל עניין, הן כאשר הסכסוך כבר קיים, אבל גם צעד אחד לפניו. כאשר יש תקשורת והידברות וצד אחד מסוגל לקלוט מה מניע את הצד השני ומהו הצורך הבסיסי שלו (ביטחון? שייכות? אהבה? ועוד ועוד…) ניתן לתת מקום קודם לצורך הזה, ורק אז להתקדם ולדון בעניינים האחרים.

וזיכרו- בזוגיות כמו בכביש- לפעמים עדיף להיות חכם על פני "צודק"

בהצלחה !