מהו גישור לגירושין

תמונה של סימן שאלה וסימן קריאה

מהו גישור לגירושין ומה הם עקרונות היסוד עליהם מושתת ההליך, אשר הופכים אותו לאלטרנטיבה כה מוצלחת על פני הליכי גירושין בבית הדין הרבני ובית המשפט לעניני משפחה?

גישור הוא הליך ליישוב סכסוכים בתחומים שונים, וביניהם גם סכסוכים משפחתיים. במהלך 20 השנים האחרונות ההליך הגישורי קנה לו מקום ואחיזה במשפט ובחברה, והגישור הפך להיות אחת החלופות המקובלות לבתי המשפט, בכל הנוגע ליישוב סכסוכים בין אנשים, וגם בין גופים ומוסדות.

הגישור מוסדר בסעיף 79ג לחוק בתי המשפט (נוסח משולב)- התשמ"ד, 1984, ובתקנות בתי המשפט (פישור)- התשל"ג, 1993.

בתחום דיני המשפחה, מרבית הליכי הגישור הינם גישור לגירושין. הליך זה נועד עבור זוגות אשר החליטו להתגרש זה מזו, ומבקשים לעשות זאת שלא באמצעות הליכים משפטיים.

הליך הגישור מנוהל על ידי מגשר אשר מוביל ומסייע לבני הזוג המעוניינים להתגרש להגיע להסכם גירושין כולל, ובכך לסיים את הסכסוך והמחלוקות הנובעות מהפרידה, מבלי שיהיה צורך להגיש תביעת גירושין ו/או תביעות אחרות לערכאות המשפטיות (מזונות, משמורת, חלוקת רכשו וכיוצא באלו).

הגישור מבוסס על מספר עקרונות יסוד חשובים, המהווים תשתית מוצקה ואיתנה, אשר תומכת בהגעה להסכם בין הצדדים בדרך הקצרה והיעילה ביותר:

וולונטריות

עיקרון היסוד עליו מבוסס ההליך הגישורי הינו וולונטריות- שני הצדדים מגיעים מרצונם לקחת חלק בהליך, ולא ניתן לחייב אותם לכך, גם לא ע"י ערכאה משפטית.

בהתאם לעיקרון זה, הרי שלכל אחד מהצדדים עומדת הזכות גם לסיים את ההליך טרם הגעה להסכם כולל.

אובייקטיביות וניטרליות

המגשר הינו ניטרלי ואובייקטיבי, מבלי לנקוט עמדה כלפי אף אחד מהצדדים. הוא אינו פוסק ואינו מכריע במחלוקות, אלא רק מכוון את הצדדים ומסייע להם להגיע ליישוב המחלוקות ביניהם, באמצעות כלים של ניהול משא ומתן ישיר ובונה, שיביא לפתרון לשביעות רצון שני הצדדים.

תפקיד המגשר לייצר שיח מקדם בין הצדדים במקום בו הסכסוך לא איפשר זאת עד כה, וכך לחשוף אותם לעמדותיו של הצד השני בכל נושא.

חיסיון וסודיות

עיקרון חשוב נוסף הינו חיסיון וסודיות ההליך- כל הנאמר במהלך הגישור הינו חסוי, ונותר בין המגשר לצדדים. גם במצב בו הופסק הגישור והצדדים פנו בתביעות אל הערכאות המשפטיות, המגשר מנוע על פי חוק מלחשוף את הדברים שנאמרו לו ע"י הצדדים, או את הסיבה להפסקת הגישור.

הידברות ותקשורת ישירה בין בני הזוג

בניגוד לאופן בו מתנהלים ההליכים בבית המשפט לענייני משפחה/ בית הדין הרבני, שאז אין הידברות ישירה בין בני הזוג, אלא בין עורכי הדין של הצדדים ובית המשפט, מה שגורם פעמים רבות להסלמה והקצנה של הסכסוך, הרי שבגישור בני הזוג הם שמכתיבים את הקצב, התוכן, והצורה הסופית של ההסכם שלהם- ולא השופטים. כמו כן בגישור התקשורת בין הצדדים הינה תקשורת ישירה, באמצעות ובסיוע המגשר, שמעביר ולעיתים ממש מתרגם, את הדברים שנאמרים ע"י בני הזוג.

יצירתיות

אחד היתרונות הגדולים של ההליך הגישורי הינו העובדה שהוא אינו כפוף לחוק היבש, ועל כן בני הזוג יכולים להתנות על החוק, ולהגיע להסכם שונה ממה שהיה קובע בית המשפט לו היה דן בעניינם בהתאם לחוקים והתקנות להם הוא מחוייב.

לא ניתן להגזים בערך של אי כפיפות הגישור לחוק, מדובר בערך אדיר עבור בני זוג מתגרשים, מאחר והוא מאפשר להם להתאים את ההסכמות בכל נושא ועניין שנמצא "על השולחן", לרצונות ולצרכים הספציפיים שלהם. כל עוד מדובר בהסכמות מוסריות שעולות בקנה אחד עם תקנת הציבור (מושג שמשתנה מעת לעת, ואשר משקף את תפיסות היסוד של החברה הישראלית לגבי התנהגות, נורמות מוסר, התנהלות ביחסים חוזיים. ניתן להתייחס אליו לשם ההמחשה כסוג של "גבולות גזרה" לגבי מה מקובל בחברה) בני הזוג יכולים לגבש הסכמות מותאמות אליהם אישית, ואשר מגשימות את הדרך בה בחרו ליישם את הגירושין.

המנדט והאוטונומיה בידי בני הזוג

כעולה מכל העקרונות המובאים לעיל, הרי שהליך הגישור הינו בעל ערך רב ויתרונות אדירים ביחס להליכים המשפטיים, כאשר בנוסף לכל יתרונות יפים אלו, יש לזכור יתרון נוסף חשוב ובעל משקל רב- העובדה כי בני הזוג עצמם הם המחליטים איך ייראו חייהם לאחר הגירושין, הם יוצרים את הסכם הגירושין המותאם ל"מידות" שלהם, ולהבדיל מהשופט היושב בדין ופעמים רבות נאלץ "לחתוך בבשר החי" בהתאם ללשון החוק, הרי שבני הזוג הם-הם בעלי האוטונומיה והעצמאות להחליט בכל נושא ועניין הנובע מגירושיהם.

 

מאות זוגות בהם טיפלתי עד היום הצליחו לסיים את הגישור בהצלחה ולחתום בסופו של הסכם גירושין כולל.

אם אתם מתלבטים האם גישור הוא ההליך הנכון לכם, אני מזמינה אתכם ליצור עימי קשר עוד היום ולהגיע לפגישת היכרות. זיכרו- אם החלטתם להתגרש, יש לכם אפשורת לעשות זאת בצורה מכובדת, ממוקדת, קצרה וזולה, שתאפשר לכם להישאר בני אדם, להמשיך להיות זוג הורים לילדיכם, ולקבל שליטה על חייכם שאחרי הגירושין.

מוזמנים ליצור עימי קשר עוד היום לקבלת פרטים !