הסכם יסודי=להיפרד בראש שקט

להיפרד בראש שקט: מה צריך לכלול הסכם גירושים ומדוע עליו להיות מפורט ככל הניתן?

החל ממשמורת הילדים והסדרי שהייה, דרך מימון הוצאות ועד חלוקת רכוש: הסכם הגירושים צריך להיות מקיף ומפורט, כך שייתן מענה ופתרונות למשך שנים ארוכות קדימה

החלטה של בני זוג להתגרש היא צעד משמעותי בחיים, אשר בימינו, הינו נחלתם של זוגות רבים. להחלטה זו נלוות החלטות נוספות שעל בני הזוג לקבל כחלק בלתי נפרד מפיצול התא המשפחתי לשני בתים נפרדים — כמו חלוקת הרכוש, ימי שהייה ומשמורת הילדים, מימון הצרכים והמזונות שלהם כיום ובעתיד, ועוד.
הסכם הגירושים מעצב הלכה למעשה את החיים שאחרי הגירושים — יש ביכולתו להשפיע על מערכת היחסים שלכם עם האקס/ית, מידת התקשורת ביניכם, היקף הכספים שתוציאו, אופן קבלת ההחלטות על ידי שניכם בעתיד, ועוד. ההסכם צריך לרדת עד לפרטים הקטנים, היות שהסכמה לא ברורה עד תומה עלולה להוביל למחלוקת בעתיד לגבי אופן ביצוע ההסכמה בפועל. התנהלות אופטימלית בכל הנוגע להסכם, תצמצם נזקים, עלויות ועוגמת נפש לבני הזוג ולילדיהם.

ישנן מספר דרכים להתגרש, והן שונות זו מזו. בדרך של ניהול הליכים משפטיים — כל ההחלטות בעניינם של בני הזוג וילדיהם מתקבלות על ידי בית המשפט. מנגד, בדרך של עריכת הסכם גירושים, בין אם בדרך של גישור או יישוב סכסוך או ניהול מו"מ בין עורכי הדין — בני הזוג הם אלו אשר קובעים איך ייראה היום שאחרי הגירושים, והשנים שיגיעו בעקבותיו.

לדעתי, דרך המלך הינה גיבוש כל ההסכמות לכדי הסכם גירושים כולל, מקיף ויסודי, באמצעות הליך גישור גירושים בסיועו של מגשר/ת המתמחים בדיני המשפחה. בין אם תעשו זאת בדרך זו ובין אם בדרך של משא ומתן בין עורכי הדין, העיקר הוא שתבינו עד כמה עדיף להגיע להסכם גירושים מאשר שבית המשפט הוא אשר יכתיב לכם את כל החלטות היום ובעתיד.

כאמור, אין לזלזל בחשיבותו של ההסכם ובאופן היסודי והמפורט שבו יש לערוך אותו. לא מעט מתגרשים חיים בתחושת פשרה גדולה שהם עשו במהלך המו"מ להסכם הגירושים שלהם. יש כאלו שמספרים שהם כלל לא הבינו על מה הם חותמים, והם כמובן לא מרוצים מההסכם.

חשוב להבין את מעמדו של הסכם הגירושים: אמנם על כל הסכם חלים דיני החוזים, וניתן לאכוף אותו בהליכי גבייה בהוצאה לפועל, אולם הסכם הגירושים הינו ההסכם היחיד אשר מחייב אישור של ערכאה משפטית (בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני), אשר תפקידה לוודא ששני הצדדים חתמו עליו מרצון חופשי ותוך הבנה של ההסכמות והתנאים בו. רק לאחר שבית המשפט/בית הדין וידא זאת, יינתן להסכם הגירושים תוקף של פסק דין. על כן במידה שאחד מהצדדים יבקש לבטל את ההסכם בעתיד, תעמוד בפניו משימה קשה — מעטות הן התביעות לביטול הסכם אשר אכן מתקבלות על ידי בתי המשפט.

תפקידו של הסכם הגירושים הינו לתת לבני הזוג המתגרשים מענה ופתרונות למשך שנים ארוכות קדימה בכל הנושאים הקשורים בהם ובילדיהם, עד אשר הילדים יסיימו את שירותם הצבאי. כלומר, אם אתם רוצים שיהיה לכם ראש שקט אחרי הגירושים לגדל את הילדים ולבנות את חייכם מחדש- תדאגו שהסכם הגירושים שלכם יהיה מקיף ויסודי.

קדימה להסכם

אז איך הופכים את ההסכם למקיף, ספציפי וייחודי לבני הזוג, כך שיהיה תואם לצרכים ולנסיבות שלהם ושל ילדיהם; כזה שיכיל את כל הנדרש ויצפה פני עתיד ככל הניתן, ולא יהיה ״קופי פייסט״ של הסכם מזוגות אחרים? הנה כמה כללי אצבע חשובים, כמו גם הנושאים שראוי שיהיו חלק מההסכם שלכם, והדרך לתת מענה בהסכם לעניינים שלא ניתן לסגור לגמרי כיום, ואיך לכלול אותם בהסכם באופן שיצמצם את הסיכוי למאבק משפטי בעתיד.

עצם ההסכמה להתגרש בתחילתו של ההסכם נציין את הסכמת בני הזוג להתגרש, איזה בית משפט יאשר את ההסכם ובפני איזה בית דין רבני יבוצע סידור הגט. כמובן, יש להתייחס גם למימון האגרות המשפטיות באופן שווה על ידי בני הזוג.

משמורת הילדים והסדרי שהייה — אין להסתפק רק בחלוקת ימות השבוע והסופ"שים בין ההורים, חשוב לרדת לפרטים ככל האפשר: שעת ומקום האיסוף וההחזרה של הילד מהורה אחד להורה השני או מהורה למסגרת החינוכית, חלוקת שהייה בחגים וחופשות מהמסגרות החינוכיות, חופש גדול, ימי מחלה של הילדים (מתקשרים באמצע היום מבית הספר שהילד העלה חום — מי אוסף אותו? ואם הילדה התעוררה חולה בשש בוקר, מי נשאר איתה בבית?).

ומה אם הילדים קטנטנים? ייתכן שבעתיד הורים יבקשו לשנות את חלוקת הימים, למשל מיום אמא/יום אבא לסירוגין, ירצו לעבור ליומיים רצוף אצל כל הורה. דבר זה אין לדעת בוודאות כבר כיום כשהילדים קטנים, אולם כן ניתן לציין בהסכם כי הדבר יעלה לדיון בעוד X שנים וההחלטה תהיה משותפת, וכי בעת מחלוקת יפנו לגישור במטרה להימנע מהליך משפטי ולגבש הסכמה יחדיו.

בנוסף, מומלץ לכלול מנגנון קבלת החלטות הנוגעות לעניינים חינוכיים ורפואיים של הילדים, ואפשרות להורה אשר מתנגד לטיפול כזה או אחר, לגשת עם הילד לקבלת חוות דעת נוספת.

כמו כן יש להתייחס ליציאה של כל הורה לחופשות עם הילדים בארץ ובחו"ל — לכמה ימים? כמה פעמים בשנה? כמה זמן מראש על הורה אחד להודיע למשנהו על תאריכי הנסיעה? כי הרי במהלכם ההורה הנשאר בארץ לא יפגוש את הילדים. ומה לגבי חופשה אישית או נסיעת עבודה של כל הורה ללא הילדים? קריטי לכלול גם זאת בהסכם, כי הרי ברור לנו שנסיעה כזו משליכה על ההורה השני אשר עימו ישארו הילדים במהלך נסיעת משנהו. בנוסף, ניתן להתייחס בהסכם לימי הולדת של הילדים — האם הילד יפגוש בתאריך הולדתו את שני ההורים, האם יחגגו יחד, ואם כן, איך יוחלט על היקף עלויות יום ההולדת, אירוע בר/בת מצווה וכו'.

מימון הוצאות הילדים / מזונות בפרק זה יש לכלול את כל הסכמות ההורים באופן מפורט ככל הניתן לגבי מימון הצרכים של הילדים — החל בצרכים בסיסיים כמו ביגוד והנעלה (האם ההורים יחלקו ברכישת פריטי ביגוד לילדים? באיזה סכום על פני שנה? או שאולי כל הורה ירכוש לביתו? יש הורים אשר חולקים רק בעלויות רכישת תלבושת אחידה), מזון ושאר צורכי מחייה, המשך בהוצאות חינוכיות ורפואיות, וכלה בהוצאות כמו חוגים, קייטנות, תנועת נוער, דמי כיס, טלפון סלולרי, ושאר הוצאות שהן מעבר להכרחי ויותר בבחינת מותרות, וכל זוג הורים מחליט איזו מהן ובאיזה היקף, ברצונם לכלול בהסכם. חשוב לרדת לרזולוציה של מספר החוגים לכל ילד/ה, האם תנועת נוער היא בנוסף לחוג, האם תעריפי החוגים הם בתעריף עירייה/מתנ"ס או תעריף אחר עליו יסכימו ההורים, האם ההורים יממנו יחד גם את העלויות הנלוות לחוג, כמו ציוד וביגוד מיוחד.

מומלץ להתייחס גם להוצאות אשר כרגע אינן רלוונטיות. למשל, גם כשהילדים צעירים, אני מעלה לדיון בפני הצדדים נושאים כמו שיעורי נהיגה, בר/בת מצווה, נסיעה לפולין מבית הספר ועוד. ניתן להסכים כיום על עקרונות אשר יסייעו לבני הזוג לגבש הסכמה ספציפית כשהדבר יהיה רלוונטי.

בפרק זה יוגדר גם אופן המימון אם בעבר רוב הזוגות היו חולקים בעלויות כך שהורה אחד משלם והשני משיב לו את חלקו, הרי שכיום ניתן לראות שהרבה מאוד הורים מעדיפים את האופציה של חשבון הוצאות משותף. זהו חשבון על שם שני ההורים, אשר מוגדר לרוב ללא מסגרת אשראי (לא יכול להיכנס למינוס). חשוב להגדיר בהסכם באופן מפורט איזה הוצאות ישלמו ההורים מחשבון זה, ואיזה הוצאות ישלם כל הורה מחשבונו הנפרד והן לא יתחלקו בין ההורים; בנוסף יש להגדיר סכום חודשי קבוע אותו יפקיד כל הורה לחשבון ההוצאות מדי חודש, להתייחס לכך שכל הורה יקבל כרטיס אשראי המשויך לחשבון, ומתחייב לעשות שימוש בכרטיס זה אך ורק למטרת מימון צורכי הילדים שהוגדרו בהסכם במפורש. ובנוסף, כמובן, יש לציין מנגנון פעולות למצב בו אחד הצדדים נהג בחשבון באופן שלא עולה בקנה אחד עם ההסכמות — תהליך סגירת החשבון, מעבר למימון של צורכי הילדים כל אחד מחשבונו הנפרד, גביית סכומי ההוצאות במידה שצד אחד לא החזיר למשנהו את חלקו בסכומים.

חלוקת רכוש ואיזון משאבים — כידוע, על פי חוק יחסי ממון בין בני זוג, כל הרכוש, זכויות, כספים, חובות, הלוואות ולמעשה כל מה שצברו בני הזוג מיום הנישואים ועד יום הגירושים, יתחלק ביניהם באופן שווה במועד הגירושים. בהסכם הגירושים חשוב לפרט את כל הרכוש הזה לפרטים ספציפיים, ולציין גם את אופן האיזון והחלוקה בין הצדדים (חלק מהזכויות ניתן לאזן באופן מיידי, חלקן במועד עתידי לכשיהיו נזילות). בפרק זה מתייחסים לכל הזכויות כולל מקרקעין, מיטלטלין, חשבונות בנק, זכויות סוציאליות כמו פנסיה, קופת גמל, קרן השתלמות וכיוצ"ב, עסק/חברה, מוניטין עסקי אם יש, פערי הכנסות ונכסי קריירה במידה שרלוונטיים לזוג הספציפי — האם ימונו אנשי מקצוע לשם מתן חוות דעת אודות העסק/החברה, אודות פערי הפנסיות של הצדדים, האם הערכת הדירה המשותפת תבוצע על ידי שמאי או באמצעות הצגתה למכירה בשוק החופשי, האם אחד מבני הזוג ירכוש את חלקו של משנהו בדירה? לפי איזה שווי? מתי תבוצע הפרדת המגורים? וגם כמובן להתייחס לכלי רכב, משכנתה, יתרת חובה בבנק, וכל חוב או הלוואה אשר צברו בני הזוג.

מזונות אישה וכתובה ויתור האישה על מזונות אלו (אין הכוונה למזונות ילדים) נדרש לציין באופן פורמלי בהסכם הגירושים.

הצהרות על חתימה מרצון בסיום ההסכם על שני הצדדים להצהיר על כך שההסכם מגבש את כל ההסכמות ביניהם ללא יוצא מהכלל, על כך שהם מבינים את ההסכמות, וחותמים על ההסכם מרצון חופשי. כפי שציינתי, ההסכם יקבל תוקף של פסק דין על ידי הערכאה המשפטית שתאשר אותו, ולכן אין לזלזל בפרק זה של ההסכם, מאחר שלא ניתן לפתוח מחדש את ההסכמות הרכושיות בין הצדדים בעתיד. כלומר חלוקת הרכוש והזכויות, המועדים, השלבים למיניהם, הינם סופיים ומחייבים את בני הזוג בדיוק כמו פסק דין שהיה כותב בית המשפט. לכן הצהרת הצדדים על הבנתם את ההסכמות הינה קריטית ומחייבת אותם להווה ולעתיד. יש לציין כי את משמורת הילדים ומזונותיהם ניתן לפתוח מחדש בעתיד על ידי הגשת תביעה מתאימה, אולם גם זאת אך ורק בכפוף להוכחת שינוי נסיבות מהותי.

ידועים בציבור זוגות רבים חיים יחד מבלי שמיסדו פורמלית את הקשר, ופרידה אינה שמורה כידוע רק לזוגות נשואים. אין הבדל בין הסכם הגירושים של זוג נשוי לבין הסכם פרידה של זוג שלא נישא מעולם, מלבד העובדה שזוג שלא נישא אינו צריך לעבור בבית הדין הרבני לבצע את הגט. כל הנושאים וכל העניינים הדורשים החלטות כמפורט לעיל רלוונטיים לכל הזוגות, וחשוב מאוד שגם זוג שאינו נשוי, בבואו להיפרד, יגבש את כל ההסכמות הנדרשות ובפירוט רב ככל הניתן כפי שהוסבר לעיל.

לסיכום, החלטתם להתגרש? אל תפחיתו בחשיבותו של הסכם גירושים יסודי, שנערך בצורה מקצועית, מנוסח נכון וכולל את כל הפרטים עד הקטנים ביותר. זו הדרך היחידה אשר תספק לכם מענה מקיף למשך שנים ארוכות קדימה. חשוב שההסכם ידון בכל העניינים הרלוונטיים לבני הזוג המתגרשים, לילדיהם, משפחתם ונסיבות חייהם. יש לפרט הכל בהסכם, ומה שלא עלה על הכתב בהסכם — לא קיים. אני נוהגת לפרט בהסכמים שאני עורכת גם את הוויתורים של הצדדים, בכדי שגם שנים אחרי הגירושים לא יהיה ספק אם נושא כזה או אחר עלה לדיון בין בני הזוג, והם לא יצטרכו להסתמך על הזיכרון בלבד.