יפכ"מ- הזווית של ההורים

זוג גבר ואישה מבוגרים, הגבר מנשק את האישה עלך הלחי

אתם כבר נושקים לגיל 70.. כמה דברים הספקתם בחיים וכמה עוד יש לפניכם ! הגעתם לגיל בו יש מחד חוכמה וניסיון, ומצד שני גם זמן פנוי אחרי שנים של עבודה ! וכידוע תוחלת החיים גבוהה כיום "זה כבר לא כמו פעם", וחלק מהימים שלכם מלאים פעילויות וחלק פחות, אתם מבלים עם חברים, עוזרים לילדים והכי חשוב נמצאים הרבה עם הנכדים- שהם התמורה הכי טובה בעד ההשקעה שלכם לאורך השנים (-:

אבל לפעמים בלילה לפני שאתם נרדמים, עולות מחשבות שמדירות שינה מעיניכם…

את הדברים הבאים אמר לי יהודה, ואני בטוחה שתזדהו לפחות עם חלק מהם:

"בלילות האחרונים מצאתי את עצמי מתהפך במיטה.. אמרתי לאשתי שאני רוצה שנפעל באחריות.  אני רוצה שנסדיר את כל העניינים עבור הילדים לעתיד, ונוכל לישון בשקט וברוגע שהכל מסודר. דינה אשתי הסכימה איתי מיד ואמרה שגם מבחינתה הכי חשוב שלא יהיו מריבות בין הילדים ! אנחנו שנינו רוצים להיות רגועים מכך שהילדים ידעו כבר היום שהחלוקה ביניהם תהיה שווה".

לקחת אחריות במקום להשאיר דברים ליד הגורל

"את יודעת", הוא הוסיף, "אנחנו באמת לא אנשים שמשאירים דברים ליד הגורל או המקרה. אנחנו אנשים שלוקחים אחריות. כשיש משהו לטפל בו- מסדירים את כל הנדרש גם אם לפעמים זה נושא שפחות נעים להתעסק בו, כי מי רוצה לחשוב על מצב בו נהיה חולים או על אחרי מאה ועשרים"…

"ואנחנו גם שמענו על מסמך חדש שיש עכשיו, חברים שלנו מהקאנטרי עשו אותו לפני שבועיים- ייפוי כוח מתמשך ! תשמעי זה דבר מדהים" יהודה אמר לי ואני חייכתי, "זה מסמך שמאפשר להחליט ולהסדיר היום את כל ההחלטות והעניינים אם הראש של אחד מאיתנו יפסיק לעבוד" חייכתי לשמע ההגדרה של יהודה (-: ואמרתי "אתה מתכוון אם חו"ח אחד מכם יהיה בלתי צלול". "בדיוק" אמר יהודה "תראי, זה נושא חשוב מידי מכדי שנשאיר את זה באוויר. הרי אף אחד לא יודע מה יהיה מחר או בעוד שעה. אני לא מוכן שהעניינים הכי חשובים מבחינתי- יישארו באוויר, ועוד בסוף מישהו אחר יחליט עלי ועל הרכוש שלי? בשום אופן לא !" הוא לקח נשימה והמשיך: "אני את כל הדילמות רוצה לחסוך לילדים מעכשיו. לא רוצה שיתלבטו ביניהם. לא רוצה שיתווכחו מה להחליט. ובינינו" הוא הנמיך את קולו מעט- "למה שיחליטו עלי? אני היום מתפקד לחלוטין ואני יודע מה אני רוצה, אז עדיף לכתוב הכל היום, וככה הילדים ידעו מה אני רוצה ומה לא. זה בטוח יחסוך להם כאב ראש, ואולי גם מחלוקות ומריבות. החיים שלי אני מחליט עליהם".

אני כל כך הבנתי את יהודה והסכמתי איתו ! מידי שבוע אני עורכת ייפויי כוח מתמשך ורואה את האחריות שאנשים לוקחים על החיים שלהם, את היוזמה, את הפרואקטיביות ! אנשים שמבינים שבמקום להדחיק את הנושא ולברוח ממנו, יש אופציה הרבה יותר טובה וחכמה- לקבל את כל ההחלטות היום בעצמם ! לקחת שליטה על חייהם, על עתידם ועתיד ילדיהם.

ייפוי כוח מתמשך מאפשר להשאיר הוראות והנחיות ברורות לגבי כל הנושאים שיהיו רלוונטיים אם אחד מבני הזוג יהיה בלתי צלול, בלתי כשיר קוגניטיבית לנהל את ענייניו.

ייפוי כוח מתמשך מאפשר לכם להבהיר היום- כשאתם צלולים- מה ההעדפות שלכם.

ייפוי כוח מתמשך ייכנס לתוקף ויופעל רק אם מי מכם יהיה בלתי צלול, ואז מיופי הכוח שהסמכתם ייכנסו בנעליכם ויוכלו לעשות במקומכם ועבורכם את כל מה שאינכם יכולים לעשות כי אינכם כשירים.

מי קובע מי "אינו צלול"

בואו נבהיר מי קובע שאדם "אינו צלול/אינו כשיר" או בלשון החוק "אינו מבין בדבר"- לא אתם ולא הילדים שלכם, אלא רק רופא שיבצע בדיקה מעמיקה ויחתום על מסמך רפואי על פיו יש הכרח בהפעלת ייפוי כוח מתמשך או מינוי אפוטרופוס.

ואם לא נחתום על ייפוי כוח מתמשך?

ואם כבר הזכרנו אפוטרופוס- מה אם לא תחתמו על ייפוי כוח מתמשך? הרי "לא כל החברים שלכם חתמו"- כמו שאולי עבר לכם בראש.

אם לא נחתם מראש ייפוי כוח מתמשך- הגופים השונים כמו בנק, ביטוח לאומי, בית חולים, חברות הביטוח וכיוצ"ב לא יכירו בילדים ובן/בת הזוג שלכם כבעלי זכות ההחלטה וישלחו אותם להוציא צו אפוטרופסות מבית המשפט. עד לקבלת הצו הכל ייעצר. החשבון שלכם ייחסם, יהיה קושי רב למשוך כספים כדי לממן את ההוצאות שלכם, הילדים יתקשו לקבל החלטות, לבצע פעולות במקומכם, להזמין מטפל סיעודי מביטוח לאומי אם חלילה יהיה צורך, להפעיל ביטוח פרטי… אחרי זמן מה יגיע צו אפוטרופסות מבית המשפט ! הללויה. חשבתם שהעבודה והבירוקרטיה של הילדים הסתיימה? למעשה עכשיו העבודה שלהם רק מתחילה, כי במקום להשקיע זמן ואנרגיות בטיפול בכם- ההורים שלהם, הם יצטרכו לרוץ לבית המשפט אחת למס' חודשים ולהגיש מסמכים על כל הפעולות שביצעו עבורכם ההורים, להגיש דוחות לגבי ההכנסות וההוצאות שלכם, לרוץ לטאבו לרשום הערת אזהרה על הבית שלכם כמו שהחוק מחייב ולהעביר זאת לבית המשפט, לקבל אישור בית משפט מראש לפני כל משיכת כספים או תשלום מהחשבון שלכם עבור ההוצאות שלכם !! כן כן כל זה יצריך אישור של בית המשפט. במקום שהילדים ישקיעו זמן ואנרגיות בטיפול בכם, הם יבזבזו זמן, משאבים וכספים על הגשת מסמכים ודוחות לבית המשפט ולגופים השונים…

את כל זה אפשר לחסוך- אם אתם, ההורים, תערכו כיום ייפוי כוח מתמשך.

להשאיר לילדים אנרגיות וזמן לטפל בכם ולא בבירוקרטיה

תשאירו לילדים את היכולת לשים את הפוקוס, הזמן והאנרגיה שלהם- על לטפל בכם ולדאוג לכם במסירות, במקום להתיש את עצמם בהוצאת מיליון אישורים, ניירת וטפסים בלתי נגמרים…

מדהים כמה רוגע, שלווה, ושינה טובה בלילה המסמך הזה מספק לאנשים. יהודה ודינה סיפרו לי בסוף התהליך שפתאום ירדה להם אבן מהלב. הם הרגישו שהם יכולים מעכשיו להתמקד בלב שלם ורגוע, בלחיות טוב ולהנות "הידיעה שהסדרנו את הכל היא אדירה !" הם אמרו לי "תשמעי" הוסיף  יהודה לפני שהם יצאו ממשרדי "אני למדתי במהלך החיים כמה דברים ואחד החשובים שבהם- מה שתזרע היום תקצור מחר ! אז אני משתדל לחיות ככה במכסימום שאפשר. לקבל החלטות היום בשביל השקט בעתיד". לא יכולתי שלא לחבק את הזוג המקסים הזה לפני שהם יצאו ממשרדי, ואיחלתי להם בריאות טובה ואיתנה ושימשיכו להנות מהחיים עד מאה ועשרים.

 

אם הגעתם עד כאן איתי- אני בטוחה שאתם מזדהים עם הדברים ומבינים את חשיבותם הרבה.
ייתכן מאוד שהייתם רוצים לקבל מידע איך עורכים ייפוי כוח מתמשך, כמה זמן זה לוקח, וכמה עולה.

אני מזמינה אתכם ליצור עימי קשר בטלפון 054-4806911 לתיאום פגישה ללא התחייבות וללא עלות,
בכדי שנבין ביחד איזה מסמכים נדרשים לכם ומה חיוני לציין בהם.

שלכם

עידית

נ.ב.

אחת לחודש אני מקיימת וובינר -הדרכה אינטרנטית– בנושא ייפוי כוח מתמשך וצוואות. אם אתם רוצים ממש להבין לעומק את הנושא אני מזמינה אתכם להירשם בלינק הזה, ואני אשלח לכם הזמנה לוובינר הקרוב:  https://idit.ravpage.co.il/waitingwill

(זו הדרכה אינטרנטית ללא תשלום אולם היא מצריכה רישום מראש בלינק הנ"ל)