למה אני צריך עו"ד לעריכת צוואה?

רקע של עלים ירוקים למאמר למה אני צריך עו"ד לעריכת צוואה?

אם בעבר נהוג היה לחשוב שיש לפנות לעו"ד לשם עריכת צוואה רק כאשר יש ממון ורכוש רב, שהינו מורכב לחלוקה, הרי שכיום מבינים רבים, שבכל המקרים ללא יוצא מהכלל, הדרך הנכונה לערוך צוואה היא באמצעות עו"ד המתמחה בתחום. ומדוע?

גם כאשר אדם יודע היטב איך הוא רוצה לחלק את רכושו ומי יהיו יורשיו, יש פער בין ידיעה זו לבין ניסוח הדברים משפטית, בצורה מדויקת, ספציפית, ללא פגמים או חוסרים בצוואה. הניסוח הספציפי אשר מפרט את רצון המוריש במדויק הינו בעל חשיבות עליונה.

בנוסף, יש חשיבות גבוהה ביותר לכך שלא יהיו שום חוסרים בצוואה, מאחר וכל פגם או חוסר בצוואה משמעו שיש סיכוי לא מבוטל שהיא תיפסל בעתיד, עת יבואו היורשים לממש אותה.

גזירה שווה היא לגבי צוואה שלא נערכה נכון ברמה ה"טכנית"- למשל כבר ראיתי צוואות שלא ציינו בהן תאריך.. צוואות בהן מיספור הסעיפים היה שגוי; ומאספקט טכני אל המהותי- נתקלתי בצוואה עליה היה חתום בן הזוג של המוריש כעד, וזאת למרות שאותו בן זוג היה אחד היורשים… גם צוואות בהן סעיפים הסותרים אחד את משנהו הינן דבר שעורכי דין בתחום נתקלים בו לא פעם ולא פעמיים. יש חשיבות עליונה לאופן הניסוח של הוראות הצוואה, אשר אסור להן להשתמע לשתי פנים, ועליהן לתת מענה לדברים רבים מעבר לפירוט מי היורשים. חשוב שהצוואה תתייחס גם לשינויים ברכוש בעתיד; למצב בו אחד היורשים חלילה ילך לעולמו מי יירש אחריו? ; ועוד ועוד.
למעשה אם הצוואה נערכה בצורה נכונה ומדויקת- היא שתכריע מה יהיה דינה וגורלה, שכן אם הוראותיה לא יהיו ניתנות לאכיפה וביצוע,
או מנגד אם הוראותיה לא יהיו חד משמעיות אלא "בתחום האפור" הרי שהצוואה תועבר אל בית המשפט לפרשנות והכרעה האם לקיימה או לפסול אותה !

בנוסף, לצוואה שנערכה ע"י המוריש בעצמו יש סיכוי גבוה יותר שתוגש התנגדות בטענה לחוסר צלילות של המוריש בעת שערך את צוואתו
ומאחר ולא התקיים השלב בו עוה"ד מוודא שהמצווה צלול טרם חתימתו, וחותם מרצון חופשי וללא כפייה- יש קושי להתמודד עם טענה זו.

עוד יש לציין, שאחוז גבוה מבין הצוואות אשר נערכו ע"י המצווה בעצמו ללא עו"ד כללו הוראות סותרות או פגמים,
שאילצו את רשם הירושה להעבירן לפרשנות של בית המשפט. כך שבסופו של דבר, הצורך לנהל הליך משפטי כדי לפרש צוואה אשר כתב אדם
שמן הסתם כבר הלך לעולמו- הינו בבחינת "שכרו יצא בהפסדו".
שכן החשיבה מאחורי עריכת צוואה ע"י אדם לבדו ללא עו"ד הינה לרוב ממקום של חיסכון כספי…
בפועל מדובר בכמה אלפי שקלים  בלבד ברוב המקרים, אשר יש בכוחם לחסוך הוצאות גבוהות פי עשרות מונים בעתיד, ובנוסף לחסוך את עוגמת הנפש,
המחלוקות והמריבות בין בני המשפחה היורשים,
שייאלצו לנהל הליך משפטי בן מספר שנים עד להכרעה מי יורש מה, כאשר בכל הזמן זה לרוב העיזבון לא מועבר ליורשים או מועבר באופן חלקי בלבד.

את כל זאת אפשר לחסוך בקלות ע"י עריכת צוואה בעזרת עו"ד המתמחה בתחום.

 

מזדהים עם האמור? מעוניינים לשמוע עוד בנושא? אחת לחודש לערך אני מקיימת וובינר בנושא "צוואות, ייפוי כוח מתמשך והבעת רצון" (ללא עלות).

אני מזמינה אתכם להירשם בלינק הבא, כדי שאני אוכל לשלוח לכם הודעה על התאריך של הוובינר הקרוב:  https://idit.ravpage.co.il/waitingwill

נתראה בוובינר !

עידית