למה בכלל לעשות צוואה?

חוק הירושה נחקק לפני עשרות שנים, והוא מבוסס על החקיקה המנדטורית שהייתה קיימת בישראל ערב הקמת המדינה. למרות התקופה הארוכה שחלפה מאז נחקק, הוא כמעט ולא עודכן במשך עשרות שנים, ולמעשה הוא אינו מותאם לרוח התקופה בה אנו חיים, לשינויים בהרכב התא המשפחתי, לעלייה במספר מקרי הגירושין, לכך שיש זוגות רבים כיום בפרק ב' ואפילו ג', ולכך שיש כיום אלטרנטיבות נוספות לזוגיות המסורתית של חופה וקידושין. יש כיום סוגים רבים של משפחות, אשר לא היו קיימים בעבר, ישנן אלטרנטיבות מגוונות לנישואין כדת משה וישראל, וישנם זוגות לא מעטים הבוחרים כלל לא למסד את הקשר הזוגי ביניהם. המצבים הללו מצריכים מענה שלא תמיד קיים בחוק.

עריכת צוואה מאפשרת לאדם לשלוט ולקבוע כיצד ולמי יעבור רכושו, ונותנת בידיו את העצמאות והאוטונומיה לקבוע הוראות מיוחדות המתאימות לרצונו ולראיית עולמו.

צוואה היא מסמך משפטי בו כל אדם יכול לצוות מה ייעשה ברכושו וזכויותיו לאחר מותו. מדובר באחת הפעולות המשפטיות החשובות בחייו של אדם – הרי במשיכת דיו על נייר הוא מורה איך יחולקו לאחר מותו כל הרכוש והזכויות מכל מין וסוג שהוא, אשר צבר במהלך חייו.

לכל אדם יש זכות להוריש את רכושו לכל מי שיחפוץ. כאשר אדם מבקש לחלק את ירושתו בשונה מלשון החוק- הדרך היחידה לעשות זאת היא באמצעות צוואה.

על כן ברור כי לכל אדם מומלץ לשאול עצמו, האם הוראות חוק הירושה בדבר אופן הורשת הנכסים של הנפטר במצב בו אין צוואה, תואמות את ראיית עולמו, ובמידה ולא- לערוך צוואה אשר תשקף את רצונותיו, ותבטיח שעיזבונו יחולק על פי התנאים הספציפיים שהוא בחר.

אחד המקרים השגרתיים בהם אנשים מבקשים לערוך צוואה הינו כאשר ברצונם שבן הזוג יירש אותם לאחר מותם, ורק לאחר מות בן הזוג יעבור כל העיזבון אל הילדים. אופן הורשה זה יכול להתבצע רק בדרך של עריכת צוואה הדדית, ובניגוד למה שרבים מאמינים – זו אינה דרך ההורשה שקבועה בחוק הירושה, אלא יש להסדיר אותה על ידי עריכת צוואה על ידי שני בני הזוג.

אוכלוסיות להן צוואה הינה בעלת חשיבות גבוהה

מכך אנו מבינים כי יש מספר פלחי אוכלוסייה אשר משמעותי להם עוד יותר מאחרים, לבחון את נושא עריכת צוואה.

  • בני זוג שאינם נשואים
  • הורים לילדים קטינים
  • זוגות בהליכי פרידה וגירושין
  • זוגות בפרק ב'
  • הורה יחידני
  • איש/ה עתירי נכסים
  • איש/ה בעלי עסק עצמאי
  • איש/ה ללא זוגיות וילדים

כדי לקרוא על כל אחת מאוכלוסיות אלו, אני מזמינה אתכם להיכנס למאמר הספציפי באתר.

מזדהים עם האמור? מעוניינים לשמוע עוד בנושא? אחת לחודש לערך אני מקיימת וובינר בנושא "צוואות, ייפוי כוח מתמשך והבעת רצון" (ללא עלות).

אני מזמינה אתכם להירשם בלינק הבא, כדי שאני אוכל לשלוח לכם הודעה על התאריך של הוובינר הקרוב:  https://idit.ravpage.co.il/waitingwill

נתראה בוובינר !

עידית