שאלות לגבי ייפוי כוח מתמשך

להלן שאלות אשר נשלחו אלי לקראת וובינר שערכתי בנושא ייפוי כוח מתמשך, והתשובות להן

שאלה: האם בייפוי כוח מתמשך אין בעיה שאכתוב תחילה כאפוטרופוס את אמא ואבא שלי, ורק כאפשרות שניה במידה ויקרה משהו גם להם חס וחלילה (לפני שהבנות הגיעו לגיל 18) את אחותי כאפשרות שניה.

תשובה: כדאי ורצוי שיהיה יותר מאפוטרופוס אחד, שיוכל להחליף את זה שלפניו אם לא יוכל לתפקד.

שאלה: האם אני יכול להסמיך את מי שאני רוצה בייפוי כוח או שחובה את הילדים?

תשובה: כל אדם רשאי למנות את כל מי שבו הוא חפץ, לתפקיד מיופה הכוח. כמו כן ניתן למנות מיופי כוח שונים לעניינים השונים, למשל אדם מסוים לעניינים הרפואיים, אדם אחר לעניינים משפחתיים או אישיים וכיוצ"ב.

שאלה: האם אפשר למנות כמה אנשים יחד?

תשובה: כן בוודאי. ניתן למנות מספר אנשים, להורות שהם יקבלו החלטות ביחד, וכמו כן ניתן למנות מספר אנשים תוך קביעת סדר עדיפויות ביניהם ובמידה ואחד מהם לא יוכל לשמש בתפקיד יעבור הייפוי כוח לבא בתור.

שאלה: מתי הייפוי כוח מתמשך נכנס לתוקף ומתי מסתיים התוקף?

תשובה: ייכנס לתוקף כאשר הממנה הפך בלתי כשיר ורופא חתם על חוות דעת רפואית לגבי הדבר. על מיופי הכוח להגיש את חוות הדעת הרפואית אל האפוטרופוס הכללי אשר ייתן צו משפטי לגבי הפעלת ייפוי הכוח, באמצעותו יוכלו מיופי הכוח לפעול מול בית החולים, הבנקים והגופים השונים.

התוקף יפוג אם הממנה הבריא וחזר לכשירות, או חלילה נפטר.

כמו כן למיופה כוח יש זכות להודיע על רצונו לסיים את תפקידו, ואז יפוג התוקף לגביו; כמו כן בעת פטירה של מיופה כוח יפוג התוקף לגביו.

שאלה: האם המיופה כוח מקבל סמכות לנהל את חשבון הבנק של הממנה אפילו שהוא אינו שותף בו?

תשובה: זה תלוי איזה הוראות נשאיר בייפוי כוח. ניתן לתת הוראות מאוד מפורטות ולהגביל את הנדרש, ואפשר גם רק לסמן וי ואז בוודאי שמיופה הכוח ינהל את החשבון וישלם ממנו צרכים והוצאות שוטפות של הממנה

שאלה: כל עורך דין יכול לחתום על ייפוי כוח מתמשך?

תשובה: לא, רק עו"ד אשר עבר קורס הכשרה של האפוטרופוס הכללי של המדינה וקיבל הסמכה, רשאי לערוך ייפוי כוח מתמשך, ולהגישו לאפוטרופוס באמצעות המערכת המקוונת. לאחר הגשת המסמך האפוט' יעבור עליו יוודא את תקינותו וישלח לממנה אישור על כך.

 

מזדהים עם האמור? מעוניינים לשמוע עוד בנושא? אחת לחודש לערך אני מקיימת וובינר בנושא "צוואות, ייפוי כוח מתמשך והבעת רצון" (ללא עלות).

אני מזמינה אתכם להירשם בלינק הבא, כדי שאני אוכל לשלוח לכם הודעה על התאריך של הוובינר הקרוב:  https://idit.ravpage.co.il/waitingwill

 

נתראה בוובינר !

עידית