שאלות לגבי מסמך הבעת רצון

להלן שאלות אשר נשלחו אלי לקראת וובינר שערכתי בנושא מסמך הבעת רצון, והתשובות להן

שאלה: האם אפשרי שאני אכתוב במסמך הבעת רצון כאפוטרופוס את אמא ואבא שלי (שיבדלו לחיים ארוכים), ורק כאפשרות שניה במידה ויקרה משהו גם להם חס וחלילה (לפני שהבנות הגיעו לגיל 18) את אחותי כאפשרות שניה. זאת אומרת האם יש בעיה שהאפוטרופוס בעצם מבוגר יותר ממני. (אמא שלי בת 60 ואבי 70). והאם כשאמא שלי תזדקן היא תוכל בעצמה לבקש ולהעביר את האפוטרופוס לאחותי בצורה רשמית?

תשובה: אין שום מניעה לרשום אדם מבוגר כאפוטרופוס, אולם אכן מומלץ במצב זה לציין גם אדם אחר שיבוא תחתיו במידה והאדם המבוגר לא יוכל לשמש בתפקיד. עדיף שלא להשאיר את הדילמות לקרובים לנו, אלא לציין את הדברים במפורש בצוואה.

שאלה: כאם יחידנית, אם אני מעוניינת שהמשפחה הקרובה יהיו אפוטרופוסים-של גוף ורכוש -של בני במקרה של נבצרות או מוות, ואין לי ספק ששופט/ת יאשר אותם,  האם עדיין כדאי/משתלם להכין מסמך הבעת רצון?

תשובה: חד משמעית כן. אי אפשר לדעת מה נסיבות החיים יביאו עימן. לעיתים נראה שכיום אדם מסוים מתאים לתפקיד ובעתיד הוא פחות יתאים. בנוסף, מומלץ שלא להשאיר את הדילמות וההתחבטויות לקרובי המשפחה. מסמך הבעת רצון נועד גם בכדי להגדיר מי האדם שברצונך למנות לגדל את הילד במקומך, אבל לא רק- במסמך תוכלי להשאיר הוראות והנחיות לגבי אופן הגידול של הילד, זרם חינוך, אזור מגורים, ערכים שחשוב לך שיונחלו לו, להגדיר הוצאות שאת מבקשת האפוטרופוס יממן עבורו, לקבוע האם האפוטרופוס יקבל שכר עבור תפקידו, ועוד. כמו כן תוכלי למנות מספר אנשים לתפקיד ולקבוע את סדר הקדימות ביניהם למקרה בו אחד מהם לא יוכל לשמש בתפקיד.

שאלה: מה קורה אם אין מישהו קרוב שאני יכולה לסמוך עליו שיהיה אפוטרופוס על הילדים שלי במקרה הצורך.  מה יהיה על הילדים שלי  אם טרם הגיעו לגיל 18?   ומה קורה לילדים שלי אם כבר עברו את גיל 18?

תשובה: במקרה שלא נערך מסמך הבעת רצון (תקף גם למצב בו לא נערכה צוואה, וההורה נפטר), מערכת הרווחה תאתר אפוטרופוס חלופי מתאים באישור בית המשפט לענייני משפחה, אשר יחליט בהתאם לטובת הקטין. אם לא ימצא מבין קרובי המשפחה, ימצא אפוטרופוס אחר (תאגיד, משפחת אומנה, אימוץ וכיוב').

שאלה: האם אותו אדם שבחרתי במסמך הבעת רצון יצטרך לאמץ את הילד אם יקרה לי משהו חס וחלילה?

תשובה: לא. הוא ימונה כאפוטרופוס על הילד. אם הוא ירצה לאמץ את הילד הוא יצטרך לפתוח בהליך אימוץ לשם כך- הליך משפטי.

מזדהים עם האמור? מעוניינים לשמוע עוד בנושא? אחת לחודש לערך אני מקיימת וובינר בנושא "צוואות, ייפוי כוח מתמשך והבעת רצון" (ללא עלות).

אני מזמינה אתכם להירשם בלינק הבא, כדי שאני אוכל לשלוח לכם הודעה על התאריך של הוובינר הקרוב:  https://idit.ravpage.co.il/waitingwill

 

נתראה בוובינר !

עידית