שאלות לגבי צוואות

הרבה סימן שאלה וסימן קריאה צבעונייםשאלות אשר נשלחו אלי לקראת וובינר צוואות שערכתי, והתשובות להן

שאלה: אני ואשתי רוצים להשאיר את כל הרכוש לילדים שלנו בחלקים שווים. למה אנחנו צריכים צוואה אם אנחנו עושים חלוקה שווה?

תשובה: ראשית, אם לא תעשו צוואה בן הזוג שיישאר בחיים אחרי משנהו יירש מחצית (50%) מהירושה, והילדים יקבלו את החצי השני אשר יתחלק ביניהם בשווה. כלומר- על פי חוק בן הזוג יורש עם הילדים, ולא רק הילדים. לכן כדי להוריש רק לילדים יש לערוך צוואה. שנית, במידה ותרצו להוריש נכס ספציפי לכל ילד ולא רק להשאיר הוראה כללית לגבי חלוקה שווה- ניתן להורות זאת רק בצוואה. כמובן שבמצב זה חשוב לתת את הדעת על כך שאולי יהיה פער בין שווי הזכויות והנכסים שאתם מורישים לכל אחד מהילדים, ובצוואתכם תוכלו להשאיר מראש הוראות כיצד ליישב פער זה, וכך תמנעו מחלוקות בין הילדים בעתיד.

שאלה: האם אין בעיה שאכתוב בצוואה תחילה כאפוטרופוס את אמא ואבא שלי, ורק כאפשרות שניה במידה ויקרה משהו גם להם חס וחלילה (לפני שהבנות הגיעו לגיל 18) את אחותי כאפשרות שניה.

תשובה: כדאי ורצוי שיהיה יותר מאפוטרופוס אחד, שיוכל להחליף את זה שלפניו אם לא יוכל לתפקד.

שאלה: מה קורה באם אין צוואה?

תשובה: חלוקת הירושה של הנפטר תתבצע על פי חוק. החוק קובע שהיורשים הינם בן/בת הזוג (50%) והילדים (50% שיתחלקו בשווה ביניהם).

שאלה: הבן שלי כבר בגיר, האם אפשרי שהוא יהיה אחד העדים בחתימת הצוואה שלי?

תשובה: במידה והבן שלך הוא אחד היורשים (= אחד הנהנים מהצוואה) הוא לא יוכל לחתום כעד מאחר וזה יהפוך את הצוואה ללא כשרה, פסולה. על פי חוק אסור לעדים להיות מבין אלו אשר יורשים מכח הצוואה או נהנים ממנה.

ואולם גם אם הבן אינו מהיורשים- אני ממליצה שהוא לא יהיה עד בצוואה, בכדי למנוע כל סיכוי לכך שבעתיד תעלה טענה להשפעה בלתי הוגנת.

שאלה:  אני ובת הזוג ביחד כבר שנה וחצי, גרים כל אחד בבית שלו. לא נשואים. האם אנחנו ידועים בציבור ? והאם היא יורשת אותי אם קורה לי משהו ואני אותה?

תשובה: אין תשובה חד משמעית. ההגדרות לגבי ידועים בציבור משתנות חדשות לבקרים, ולמעשה כל מקרה נבחן לפי נסיבותיו הספציפיות. ייתכן ויכירו בבת הזוג כזכאית לרשת אותך, וייתכן ולא. תהיה זו טעות להשאיר את ההחלטה לגבי טיב מערכת היחסים ביניכם לבית המשפט למשפחה, הדילמה יכולה להיפתר ולקבל מענה בקלות באמצעות עריכת צוואה, בה אתה תוכל לקבוע למי ברצונך להוריש, ולא צד ג' שלא מכיר אותך ואת מערכת היחסים ביניכם ויצטרך לשפוט את הדבירם בדיעבד, לאחר שתלך לעולמך.

שאלה: האם אני יכול להוריש בצוואה למישהו שאין לו קרבה משפחתית אלי, או לאדם שגר בחו"ל?

תשובה: כן, אין כל מגבלה על זהות היורשים, כל אדם רשאי להוריש לכל מי שהוא רואה נכון, בין אם מדובר באדם, ובין אם מדובר בגוף / עמותה וכיוצ"ב, כולל אדם אשר מתגורר בחו"ל.

שאלה: האם מותר לחלק באופן לא שווה את הירושה בין הילדים והנכדים, או זה יהפוך את הצוואה ללא תקינה?

תשובה: לכל אדם יש זכות לחלק את ירושתו כפי שהוא רואה לנכון. אין מגבלה על זהות היורשים או על מספר היורשים שיקבלו חלק מהירושה.

שאלה: אבא שלי נפטר מה אני אמור לעשות עכשיו? מה השלב הראשון?

תשובה: במידה והאב השאיר צוואה יש להגיש לרש הירושה והצוואה, בקשה לקיום צוואה, במידה ולא הושארה צוואה- יש להגיש בקשה לצו ירושה.

שאלה: אני גרושה (+4), בזוגיות ללא נישואין 25 שנים, ומתנהלים כזוג נשוי לכל דבר ועניין, יש לנו דירה משותפת על שם שנינו בטאבו, ורשומים בביטוח לאומי כידועים בציבור. בן הזוג לא מוכן לשתף פעולה עם עריכת צוואה. רציתי לדעת אלו זכויות יש  ל "ידועה בציבור"?

תשובה: במקרה שלכם אין כל עוררין על זה שאתם ידועים בציבור, ולכן את יורשת אותו יחד עם הילדים שלו, את יורשת 50% והילדים שלו ירשו 50% שיתחלקו ביניהם בשווה.

שאלה: העיקרון שאם אין צוואה אז הבעל מקבל 50%, וה- 50% הנוספים מתחלקים בין הילדים- האם זה רק תקף גם אם בני הזוג כבר התגרשו?

תשובה: לא. העיקרון תקף רק כל עוד בני הזוג נשואים. ברגע שבוצע סידור הגט- בני הזוג גרושים ואינם יורשים עוד זה את זה על פי חוק. יש לשים לב שאם נערכה צוואה ע"י אחד מבני הזוג ובה צוין שם בן/בת הזוג כירוש/ת- חשוב לערוך צוואה חדשה, שכן הצוואה והוראותיה תקפות כל עוד היא לא שונתה ולא נערכה חדשה במקומה.

מזדהים עם האמור? מעוניינים לשמוע עוד בנושא? אחת לחודש לערך אני מקיימת וובינר בנושא "צוואות, ייפוי כוח מתמשך והבעת רצון" (ללא עלות).

אני מזמינה אתכם להירשם בלינק הבא, כדי שאני אוכל לשלוח לכם הודעה על התאריך של הוובינר הקרוב:  https://idit.ravpage.co.il/waitingwill

 

נתראה בוובינר !

עידית